Język:

Szlaki

Wyczynowy szlak rowerowy na Pierścienicę - czerwony

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
2.7 km
Czas
0:31 hh
Dla kogo
Dla miłośników kolarstwa górskiego
Poziom trudności
dla zaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
350 m
Najniższy punkt
299 m
Suma podjazdów
78 m
Suma zjazdów
90 m
Odcinki o dużym nachyleniu
1
Połączony z GreenVelo
TAK
Oznakowanie
Czerwony
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Kielce, dolna stacja wyciągu na Pierścienicę i restauracja
Miejsce końca:
Kielce, dolna stacja wyciągu na Pierścienicę i restauracja

Czerwony szlak rowerowy na górze Pierścienica to wyczynowa trasa górska. Zaprojektowana została dla miłośników ostrego MTB, czyli jazdy typu downhill. Nie jest to typowy single track, ale ma właśnie taki charakter. Jej długość wynosi 2,7 kilometra, a różnicę wysokości około 60 metrów. Rozpoczyna się i kończy przy dolnej stacji wyciągu narciarskiego na Pierścienicę, w granicach miasta Kielce. Dedykowana jest dla doświadczonych rowerzystów na rowerach górskich. Szlak jest bardzo dobrze oznakowany. Naprawdę niewiele miast w Polsce poszczycić się może tego typu szlakami, typowymi dla gór. W przypadku Kielc taka trasa leży w granicach miasta, na rekreacyjnych terenach Stadionu Leśnego i zboczach Pierścienicy. Jest trasą typowo terenową, górską, z licznymi podjazdami i zjazdami, odcinkami pełnymi kamieni i korzeni.
Pierścienica to liczący 367 metrów, zalesiony szczyt Pasma Posłowickiego, od południa otaczającego Kielce. Była tu kiedyś skocznia narciarska, funkcjonuje stok narciarski o długości 500 metrów i różnicy wysokości 58 metrów, wyposażony w wyciąg. Cały teren jest objęty ochroną jako park krajobrazowy, a porastające wzniesienie lasy są bardzo dzikie. Niezwykła jest bliskość Gór Świętokrzyskich, sąsiadujących bezpośrednio z dużym miastem wojewódzkim, jakim są Kielce.


Szlak rozpoczyna się i kończy przy wyciągu narciarskim, restauracji i hotelu. To dobre miejsce na odpoczynek po pokonaniu szlaku. Jest tu też myjka rowerowa i możliwość bezpiecznego zaparkowania roweru. Trasa biegnie około 200 metrów wspólnie ze szlakiem Green Velo wzdłuż Alei na Stadion, następnie skręca pod górę w drogę gruntową. Mija miejsce pamięci i wspina się na szczyt wzniesienia, na górną stację wyciągu narciarskiego. Z tego miejsca rozciąga się malownicza panorama Kielc. Następnie szlak dość stromym zjazdem, lawirując między drzewami, prowadzi leśną drogą z powrotem do Alei na Stadion. Od parkingu samochodowego i miejsca odpoczynku szlaku Green Velo ze stylizowaną ławeczką trasa prowadzi na miejsce startu.

Atrakcje na szlaku:

1. Pierścienica - lasy, trasa zjazdowa, widok na Kielce, wyciąg, restauracja

2. miejsce pamięci.

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony w oddzieleniu od ruchu pojazdów, wyłącznie bezpieczne przejazdy rowerowe przez drogi publicznem wydzielone drogi rowerowe oraz drogi wyłączone z ruchu samochodowego, drogi polne, leśne i inne. Szlak dla miłośników kolarstwa górskiego i jazdy typu offroad.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013