Język:

Szlaki

Szlak rowerowy Zalesie - Dobromyśl (czarny, łącznikowy)

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
4.5 km
Czas
0:32 h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Najwyższy punkt
266 m
Najniższy punkt
240 m
Suma podjazdów
46 m
Suma zjazdów
41 m
Nachylenie
1.02 %
Oznakowanie
Czarny
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Dobromyśl, skrzyżowanie ze szlakiem czerwonym
Miejsce końca:
Zalesie, skrzyżowanie ze szlakiem czerwonym

Czarny szlak rowerowy o charakterze łącznikowym, poprowadzony na zachodnich przedmieściach Kielc. Łączy ze sobą szlaki prowadzące na Piekoszów z okolic Dobromyśla i Karczówki z Zalesiem, położonym w pobliżu kieleckiej dzielnicy Białogon. Trasa ma niecałe 5 kilometrów długości, biegnie lokalnymi drogami asfaltowymi i gruntowymi.
Szlak rozpoczyna się w Dobromyślu, przy mostku na Bobrzy. W tym miejscu przebiega szlak czerwony, prowadzący w kierunku Karczówki i centrum Kielc, a w przeciwnym kierunku na Szczukowice i Piekoszów. Po drugiej stronie doliny Bobrzy biegnie też trasa Green Velo. Szlak czarny prowadzi na południe, drogą asfaltową w dolnie Bobrzy. Są to tereny podmiejskie, rzadko zabudowane i dość zalesione. Przy szlaku znajduje się kilka pięknych, pomnikowych drzew. Po kilku kilometrach szlak przecina tory kolejowe i kończy się w Zalesiu, wsi położonej w pobliżu dzielnicy Kielc Białogon. Ostatni odcinek szlaku prowadzi skrajem wzniesienia, nieco pod górę.
Interesująca i mało znana jest historia tej części miasta. Położona nad rzeką Bobrzą osada od XVII wieku nabierała znaczenia przemysłowego. Industrializacja wynikła z dostępności rud metali, wydobywanych z okolicznych wzgórz, oraz dostępu do energii wodnej, jaką dawała płynąca w wąwozie Bobrza. Wybudowano tu huty miedzi i ołowiu, następnie odlewnię żeliwa. W początku XIX wieku powstało osiedle przemysłowe, którego gwiaździsty układ zachował się do dziś i jest objęty ochroną. W centrum dawnej osady stoi drewniany kościół pw. Przemieniania Pańskiego z początku XX wieku, podobny w stylu do świątyń zakopiańskich, na których był wzorowany. Dopiero od lat 60-tych Białogon wcielono do Kielc. Do dzisiaj funkcjonują tu zakłady przemysłowe, kontynuując wielowiekową tradycję.
W Zalesiu szlak spotyka trasę oznakowaną kolorem czerwonym. Z tego miejsca można kontynuować wycieczkę rowerową w kierunku Chęcin, góry Miedzianka czy Jaskini Raj lub wrócić do Kielc, na przykład szlakiem rowerowym, prowadzącym na południe od Pierścienicy od stacji kolejowej Sitkówka.

Atrakcje na szlaku:

1. Białogon - dzielnica przemysłowa

2. Dolina Bobrzy - obszar chroniony, drzewa - pomniki przyrody.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013