Język:

Szlaki

Smyków - Drugnia (szlak łącznikowy, żółty)

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
8.2 km
Czas
0:52 h
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
279 m
Najniższy punkt
239 m
Suma podjazdów
64 m
Suma zjazdów
28 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
0.56 %
Oznakowanie
Żółty
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Smyków, skrzyżowanie ze szlakiem Green Velo
Miejsce końca:
Drugnia, przy kościele

Szlak Smyków - Drugnia to oznakowana kolorem żółtym, licząca 8 kilometrów trasa łącznikowa. Stanowi element sieci szlaków województwa świętokrzyskiego, łącząc szlak Green Velo w Smykowie oraz Chmielnik. Prowadzi drogami gruntowymi i asfaltowymi, przez maleńkie, oddalone od cywilizacji wioski Smyków, Papiernia i Drugnia.


Ogólny przebieg szlaku: Smyków (0,0 km) - Papiernia (2,7 km) - Drugnia (8,2 km).


Trasa jest lekko pagórkowata, w części biegnie skrajem lasów, porastających wschodnią część Gór Świętokrzyskich, a w części przez pola uprawne. Nawierzchnia w części północnej szlaku jest gruntowa, piaszczysta. Ostatnie dwa kilometry przed Drugnią to droga asfaltowa. Tereny te są bardzo rzadko zasiedlone, odwiedzane przez zbieraczy jagód i grzybów. W Drugni zobaczyć można stary, wiejski kościół. Z tej miejscowości można kontynuować wycieczkę zielonym szlakiem rowerowym do Chmielnika (ok. 10 kilometrów), lub wrócić do Smykowa szlakiem zielonym, mającym 13 kilometrów długości. Można też pojechać stąd do Rakowa szlakiem czarnym.

Atrakcje na szlaku:

1. Drugnia - kościół wiejski,

2. Lasy południowej części Pasma Cisowskiego (południowy skraj Gór Świętokrzyskich).

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013