Język:

Szlaki

Zielony szlak rowerowy wokół Łagowa

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
15.3 km
Czas
1:05 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla amatorów pięknych widoków
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Najwyższy punkt
414 m
Najniższy punkt
290 m
Suma podjazdów
195 m
Suma zjazdów
203 m
Odcinki o dużym nachyleniu
3
Nachylenie
1.3 %
Oznakowanie
Zielony
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Łagów, rynek
Miejsce końca:
Łagów, rynek

Zielony szlak rowerowy wokół Łagowa to licząca zaledwie 15 kilometrów trasa rowerowa, poprowadzona przez wschodni skraj Pasma Orłowińskiego - części Gór Świętokrzyskich. Trasa ma charakter rekreacyjny i rodzinny, w dużej części biegnie lasami i nie ma na niej dużych podjazdów, a fragment biegnący grzbietami wzgórz jest bardzo widokowy i malowniczy.


Ogólny przebieg szlaku: Łagów, rynek (0,0 km) - Złota Woda (3,9 km) - zakręt drogi leśnej u podnóża góry Kiełków (7,5 km) - Sędek (10,0 km) - Łagów, rynek (15,2 km).


Oznakowanie szlaku jest w stanie szczątkowym, jednak intuicyjny przebieg sprawia, że trudno się tu pogubić. Trasa niemal w całości biegnie po drogach leśnych i pustych, asfaltowych drogach wiejskich. Jeden kilometr w lesie to stara droga brukowa, ale da się jechać jej skrajem. Po deszczu odcinek leśny może być trudno przejezdny.
Łagów, gdzie rozpoczyna się trasa wycieczki, to bardzo stara osada, istniejąca już prawdopodobnie ponad tysiąc lat temu. W pobliżu znajdował się gród lub zamek, prawdopodobnie na wzgórzu "Zamczysko" w okolicach Nowej Huty. Od średniowiecza aż do 1869 roku Łagów był miastem, w którym kwitło rzemiosło, zwłaszcza garncarstwo. Upadek miasta nastąpił w XIX wieku, pogłębiony przez zniszczenia wojenne. Do dzisiaj zachował się układ dawnego miasteczka z rynkiem w centrum i niewielki gotycki kościół. W pobliżu Łagowa godna uwagi jest jaskinia "Zbójecka", będąca siedliskiem nietoperzy, oraz Wąwóz Dule, w którym znaleziono mnóstwo skamieniałości paleozoicznych.


Szlak z rynku w Łagowie prowadzi na zachód, w kierunku wsi Złota Woda. Od tego miejsca zagłębia się w las, prowadząc między zalesionymi wzniesieniami Pasma Orłowińskiego do podnóża liczącej ponad 450 metrów góry Kieł. W tym miejscu szlak zakręca na wschód, od wsi Sędek prowadząc otwartym, użytkowanym rolniczo grzbietem wzniesienia, z którego rozpościerają się piękne widoki.
Ostatni odcinek przed Łagowem to długi, dość stromy zjazd, gdyż różnica wysokości na tym odcinku szlaku wynosi ponad 100 metrów. Szlak kończy się w miejscu startu, na łagowskim rynku.

Atrakcje na szlaku:

1. Łagów - rynek, kościół

2. Pasmo Orłowińskie - lasy, widoki.

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym. Szlak o szczególnych walorach widokowych.

DRUKUJ

Miejsca na szlaku (1)

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013