Język:

Szlaki

Żółty Szlak rowerowy wokół Strawczyna

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
32.3 km
Czas
3:50 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla miłośników dziedzictwa kulturowego
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
338 m
Najniższy punkt
255 m
Suma podjazdów
292 m
Suma zjazdów
292 m
Odcinki o dużym nachyleniu
4
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
0.9 %
Oznakowanie
Żółty
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Strawczyn, początek ul.Spacerowej
Miejsce końca:
Strawczyn, początek ul.Spacerowej

Żółty szlak rowerowy w Strawczynie to licząca 32 kilometry pętla rowerowa, poprowadzona przez wzniesienia Pasma Oblęgorskiego, pomiędzy doliną Bobrzy a Łososiny. Trasa obfituje w ładne widoki, ciekawe zabytki i atrakcje przyrodnicze. Jest umiarkowanie trudna, ale wymaga odpowiedniej kondycji i rowerów raczej o szerokich oponach, z uwagi na odcinki gruntowe.


Ogólny przebieg szlaku: Strawczyn (0,0 km) - Kuźniaki (7,1 km) - Góra Perzowa (9,6 km) - Oblęgor (15,6 km) - Oblęgorek, pałacyk H. Sienkiewicza (17,6 km) - Bobrza (20,8 km) - Chełmce (24,4 km) - Promnik (29,1 km) - Strawczyn (32,3 km).


Szlak rozpoczyna się i kończy w Strawczynie. Znajduje się tu zabytkowy kościół z XVII wieku oraz kilka starych, drewnianych wiejskich domów. Trasa biegnie na zachód, przez lasy, w kierunku Rudy Strawczyńskiej, a następnie w dolinę rzeki Łososiny, do wsi Kuźniaki. Zobaczyć tu można jeden z najciekawszych zabytków techniki dawnego Zagłębia Staropolskiego. Ruiny wielkiego pieca z XIX wieku robią wrażenie wielkością obiektu, zachowały się też pozostałości innych elementów huty.
Ze wsi Kuźniaki trasa skręca na wschód i wspina się na stoki Góry Perzowej. Na jej szczycie znajduje sie kapliczka św. Rozalii, którą urządzono w grocie skalnej. Wzniesienie i liczące do 6 metrów wysokości urwiska skał piaskowcowych na jego szczycie objęte są ochroną jako rezerwat przyrody.
Charakterystyczne dla tego obszaru są pofalowane na niewysokich wzniesieniach, pasiaste ciągi pól uprawnych. Najlepszym punktem widokowym, z którego podziwiać można okolicę, jest Góra Siniewska (449 m n.p.m.), u której podnóża biegnie trasa, wiodąc przez Oblęgor do Oblęgorka.
Tutaj, podnóża innej góry – Baraniej, która jest również rezerwatem przyrody, zlokalizowany jest pałacyk Henryka Sienkiewicza. Mieści on muzeum biograficzne, upamiętniające tego wielkiego pisarza. Sienkiewicz otrzymał tą posiadłość w darze od społeczeństwa z okazji 25-lecia pracy twórczej. Dziś w otoczonym pięknym parkiem pałacyku znajdują się liczne pamiątki po pisarzu – nobliście, jak np. fotografie rodzinne oraz jego gabinet, salon i jadalnia.
Szlak prowadzi obok pałacyku i kieruje się dalej na wschód, do doliny Bobrzy. Tam skręca na południe i przez górę Chełmce oraz wieś Promnik wraca do Strawczyna. We wsi Chełmce podziwiać można barokowy kościół i dwór z XVII wieku - jeden ze starszych dworów obronnych ziemi świętokrzyskiej. Kolejny zespół dworski można zobaczyć w Promniku, pod koniec trasy wycieczki.

Atrakcje na szlaku:

1. Strawczyn - kościół barokowy

2. Kuźniaki - ruiny wielkiego pieca z XIX wieku

3. Góra Perzowa - kaplica św. Rozalii, rezerwat

4. Góra Siniewska - punkt widokowy,

5. Oblęgorek - pałacyk H. Sienkiewicza, Rezerwat Góra Barania

6. Bobrza - w pobliżu ruiny zakładu przemysłowego,

7. Chełmce - dwór i kościół z XVII w., punkt widokowy

8. Promnik - dwór z XVII/XIX w..

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym. Szlak o szczególnych walorach dziedzictwa kulturowego.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013