Język:

Miejsca

Augustów

Miasta,miasteczka, miejscowości

Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Suwalszczyzna i Puszcza Augustowska
Odległość od Green Velo
76.54 km
Kontakt
Adres:
Rynek Zygmunta Augusta 44, 16-300 Augustów
Telefon:
511 181 848
Adres e-mail:
Strona www:

Miasto położone nad rzeką Nettą, określane mianem Serca Puszczy Augustowskiej.  Letnia stolica Podlaskiego, od wschodu, południa i północy otoczona lasami Puszczy Augustowskiej.

Do XIII wieku teren ten był zamieszkiwany przez Jaćwingów. Po licznych wojnach ziemie opustoszały, by w połowie XVI wieku lasy Puszczy Augustowskiej mogły wejść w skład dóbr królewskich. W 1557 roku król Zygmunt August nadał miejscowości  prawa miejskie i to właśnie jemu Augustów zawdzięcza swoją królewską nazwę.

Będąc w Augustowie należy obejrzeć historyczne centrum miasta wraz z  XVI wiecznym układem urbanistycznym, Rynek Zygmunta Augusta, klasycystyczne i  eklektyczne kamieniczki z przełomu XIX i XX wieku, zespół Starej Poczty z 1829 roku oraz Bazylikę Mniejszą pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Znajduje się tu także kamienica, w której nocował Cesarz Napoleon I w 1812 roku.

Od 1993 roku miasto posiada status uzdrowiska dzięki mikroklimatowi, bogatemu w olejki eteryczne, wytwarzanemu przez kompleks leśny Puszczy Augustowskiej oraz bogatym złożom borowiny. Jest tutaj sanatorium. W mieście znajduje się przystań statków białej floty, działają gondole, katamarany, liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego, hotele i ośrodki wypoczynkowe. Godny uwagi jest też elektryczny wyciąg nart wodnych na Jeziorze Necko. Narciarze wodni pokonują fale z prędkością prawie 60 km/h. Odbywa się tu Międzynarodowy Konkurs Skoków na nartach wodnych. Niedawno odrestaurowane Bulwary Nad Jeziorem Necko i rzeką Nettą są idealnym miejscem na spacer. W sezonie letnim, w Augustowie odbywa się wiele koncertów i imprez plenerowych. Co roku pod koniec lipca mają tu miejsce Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle Czym.

Centrum Informacji Turystycznej w Augustowie ****
16-300 Augustów
Rynek Zygmunta Augusta 44
tel. 87 643 28 83
www.augustow.eu

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013