Język:

Szlaki

Szlak rowerowy w gminie Lidzbark Warmiński nr 2 - żółty

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
11.3 km
Czas
0:48 h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla rodzin z dziećmi
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
89 m
Najniższy punkt
54 m
Suma podjazdów
96 m
Suma zjazdów
96 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
0.85 %
Oznakowanie
Żółty
Województwo:
Warmińsko-Mazurskie
Królestwo:
Warmia i okolice
Miejsce startu:
Lidzbark Warmiński, północna część miasta (skrzyżowanie ul. Dąbrowskiego i Polnej)
Miejsce końca:
Lidzbark Warmiński, północna część miasta (skrzyżowanie ul. Dąbrowskiego i Polnej)

Krótki, rekreacyjny szlak rowerowy, prowadzący z Lidzbarka Warmińskiego nad Jezioro Wielochowskie. Licząca nieco ponad 10 km trasa rodzinna, doskonale oznakowana, pozbawiona odcinków o dużym ruchu samochodów. Część trasy to drogi asfaltowe, część to gruntowe drogi wśród pól, a pomiędzy miastem a kąpieliskiem jest droga rowerowa. Na szlaku nie ma zabytków, ale jego największym atutem są malownicze widoki na pola i lasy, porastające pagórkowatą okolicę. Jadąc na wycieczkę, trzeba być przygotowanym na liczne podjazdy i zjazdy, więc pomimo krótkiego dystansu szlak jest dość męczący.


Ogólny przebieg szlaku: Lidzbark Warmiński, skrzyżowanie ulicy Dąbrowskiego i Polnej - północna część miasta (0,0 km) - Koniewo (4,3 km) - Wielochowo (7,0 km) - Lidzbark Warmiński, skrzyżowanie ulicy Dąbrowskiego i Polnej (11,3 km).


Początek i koniec trasy znajduje się w Lidzbarku Warmińskim. Miasto uzyskało prawa miejskie w 1308 r. Od połowy XIV w. do końca wieku XVIII był stolicą Warmii – ważnym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i religijnym regionu. W centrum miasta zachował się średniowieczny układ urbanistyczny, mury miejskie z Wysoką Bramą, zabytkowa zabudowa rynku, w tym XIX-wieczny ratusz. Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem miasta jest Zamek Biskupów Warmińskich – jeden z najcenniejszych tego typu obiektów w Polsce.
Pierwsza część trasy biegnie mało uczęszczaną drogą asfaltową do wsi Koniewo. Na tym odcinku szlak prowadzi w dolinie rzeki Łyny, która płynie na wschód od drogi. W okolicznych lasach znajdują się bunkry i fortyfikacje tzw. "Trójkąta Lidzbarskiego", wybudowane przed II wojną światową przez Niemców. Strzegły one Prus Wschodnich, a Traktat Wersalski zabraniał ich budowania na południe od Lidzbarka. Z tego powodu miasto znajdowało się jakby w klinie tych fortyfikacji, biegnących w kierunku północnym na Bartoszyce i zachodnim na Ornetę. Stąd nazwa umocnień, gdyż Lidzbark był niejako w szpicy tych umocnień. Część z nich znaleźć można w lasach do dziś.
Z Koniewa szlak skręca w pola, na zachód, i biegnie gruntowymi drogami do Wielochowa. Można tam odpocząć nad miejskim kąpieliskiem, znajdującym się nad Jeziorem Wielochowskim. Od tego miejsca trasa prowadzi z powrotem do Lidzbarka, częściowo trasą Green Velo. Przy drodze wojewódzkiej znajduje się słynna "świecąca w ciemności" ścieżka rowerowa. Jest to krótki odcinek, znajdujący się przy drodze wojewódzkiej. Warto ten kawałek pokonać o zmroku.

Atrakcje na szlaku:

1. Lidzbark Warmiński - zabytki, układ urbanistyczny

2. Wielochowo - kąpielisko nad J. Wielochowskim

3. "świecąca" ścieżka rowerowa przy drodze wojewódzkiej

4. widoki - pagórkowaty krajobraz pojezierza.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak szczególnie polecany dla rodzin z dziećmi i przyczepek dziecięcych. Szlak o charakterze rekreacyjnym.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013