Krótki, rekreacyjny szlak rowerowy, prowadzący przez lasy w okolicach Wielochowa, na północ od Lidzbarka Warmińskiego. Trasa liczy tylko 8,5 kilometra i może stanowić propozycję uzupełniającą wycieczkę z Lidzbarka nad Jezioro Wielochowskie - wówczas trasa liczyć będzie ok. 17 kilometrów. To idealna propozycja na krótką, rodzinną przejażdżkę rowerową. Część trasy to drogi asfaltowe praktycznie wolne od samochodów, a część to gruntowe drogi wśród pól. Na szlaku nie ma zabytków, ale jego największym atutem są malownicze widoki na pola i lasy, porastające pagórkowatą okolicę.
Ogólny przebieg szlaku: Wielochowo, kąpielisko (0,0 km) - Jagoty (3,0 km) - szlak Green Velo w pobliżu wsi Nerwiki (5,5 km) - Wielochowo, kąpielisko (8,5 km).
Wielochowo do I rozbioru Polski należało do dóbr biskupów warmińskich, podobnie jak reszta historycznej krainy zwanej Warmią, wchodzącej w skład tzw. Prus Królewskich. Posiadłości biskupie tworzyły w sercu państwa krzyżackiego nieregularny trójkąt, rozpościerając się od Fromborka i Braniewa nad Zalewem Wiślanym do dzisiejszego Olsztyna i Reszla na Mazurach.
Jezioro Wielochowskie, którego powierzchnia wynosi 57 ha, to najbliższe Lidzbarkowi jezioro. Szybko zyskało popularność, jako miejsce wypoczynkowe i cel niedzielnych wypadów lidzbarczan. Z myślą o przybywających, na południowym brzegu akwenu, urządzona została plaża ze stałymi pomostami i parkingiem. Jest tu też miejsce odpoczynku rowerzystów na szlaku Green Velo.
Pierwsza część trasy biegnie mało uczęszczaną drogą asfaltową do wsi Jagoty. W okolicznych lasach znajdują się bunkry i fortyfikacje tzw. "Trójkąta Lidzbarskiego", wybudowane przed II wojną światową przez Niemców. Strzegły one Prus Wschodnich, a Traktat Wersalski zabraniał ich budowania na południe od Lidzbarka. Z tego powodu miasto znajdowało się jakby w klinie tych fortyfikacji, biegnących w kierunku północnym na Bartoszyce i zachodnim na Ornetę. Stąd nazwa umocnień, gdyż Lidzbark był niejako w szpicy tych umocnień. Część z nich znaleźć można w lasach do dziś.
Trasa w Jagotach skręca na zachód i skrajem lasu prowadzi w pobliże wsi Nerwiki. Od tego miejsca trasa prowadzi z powrotem do Wielochowa, razem ze szlakiem Green Velo. Pętla kończy się przy kąpielisku nad jeziorem.
Atrakcje na szlaku:
1. Jezioro Wielochowskie - kąpielisko
Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak szczególnie polecany dla rodzin z dziećmi i przyczepek dziecięcych. Szlak o charakterze rekreacyjnym.