Język:

Szlaki

Szlak rowerowy w gminie Lidzbark Warmiński nr 6 - żółty

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
29.5 km
Czas
2:25 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla miłośników kolarstwa górskiego
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
165 m
Najniższy punkt
95 m
Suma podjazdów
319 m
Suma zjazdów
336 m
Odcinki o dużym nachyleniu
4
Nachylenie
1.08 %
Oznakowanie
Żółty
Województwo:
Warmińsko-Mazurskie
Królestwo:
Warmia i okolice
Miejsce startu:
Kłębowo - Ośrodek wypoczynkowy Świteź
Miejsce końca:
Kłębowo - Ośrodek wypoczynkowy Świteź

Szlak żółty w gminie Lidzbark Warmiński to jeden ze szlaków rowerowych, wytyczonych w tej okolicy. Ma charakter szlaku rekreacyjnego, dobrego do treningów MTB. Liczy 30 kilometrów długości i jest dobrze oznakowany. Rozpoczyna się i kończy w Kłębowie, przy ośrodku wypoczynkowym nad Jeziorem Symsar.
Przebiega przez atrakcyjną krajobrazowo część Pojezierza Olsztyńskiego, mijając po drodze cenne zabytki architektury, a częściowo prowadząc przez rozległy kompleks Lasów Wichrowskich. Szlak biegnie głównie drogami gruntowymi, co wraz z dość urozmaiconym ukształtowaniem terenu sprawia, że trasa wymaga dość dobrej kondycji fizycznej.


Ogólny przebieg szlaku: Kłębowo, ośrodek Świteź (0,0 km) - Jurandowo (6,5 km) - Stryjkowo (13,9 km) - Las Wichrowski, zakręt szlaku (16,8 km) - Kochanówka (22,0 km) - Kłębowo, ośrodek Świteź (29,5 km).


Szlak rozpoczyna się w Kłębowie, nad Jeziorem Świteź. Usytuowane tu jest duże schronisko młodzieżowe Świteź, w pobliżu znajduje się plaża i miejsce do odpoczynku. Pierwszą ciekawszą miejscowością na trasie jest Jarandowo. Szlak prowadzi tu przez mocno pagórkowate, malownicze tereny, widokowym odcinkiem drogi. Jarandowo jest typową warmińską wsią, z historią sięgającą pierwszej połowy XIV wieku. Warto zwrócić uwagę na XVIII-wieczny kościół z wieżą z czerwonej cegły, dobudowaną w XIX wieku.
Dalsza część trasy prowadzi głównie gruntowymi, leśnymi duktami przez wieś Stryjkowo, zbliżając się do Wichrowa. Szlak zagłębia się w rozległy kompleks leśny, noszący nazwę Lasu Wichrowskiego. W pewnym momencie rowerzysta napotkać może znaki szlaków rowerowych, prowadzących do nieodległego Dobrego Miasta. Trasa jednak zawraca w kierunku wschodnim, opuszczając lasy wichrowskie.
We wsi Kochanówka znajduje się duży neogotycki kościół z 1918 r., który zastąpił poprzednią, stojącą w tym miejscu świątynię. We wsi warto także zwrócić uwagę na charakterystyczne dla Warmii przydrożne kapliczki. Dalej przez niewielki przysiółek Kierz szlak wraca lasem nad jezioro Symsar, gdzie znajduje się ośrodek Świteź.

Atrakcje na szlaku:

1. Zabytkowe kościoły, kapliczki, wiejska zabudowa w miejscowościach na trasie

2. krajobrazy Warmii

3. Jeziora: Symsar i Blanki

4. Kompleks leśny Lasu Wichrowskiego.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym. Szlak dla miłośników kolarstwa górskiego i jazdy typu offroad.

DRUKUJ

Miejsca na szlaku (1)

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013