Język:

Szlaki

Szlak rowerowy w gminie Korsze - zielony

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
31.2 km
Czas
2:08h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Oznakowanie
Zielony
Nachylenie
0.56 %
Najwyższy punkt
61 m
Najniższy punkt
30 m
Suma podjazdów
190 m
Suma zjazdów
176 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Województwo:
Warmińsko-Mazurskie
Królestwo:
Warmia i okolice
Miejsce startu:
Korsze, budynek Urzędu Miasta i Gminy
Miejsce końca:
Korsze, budynek Urzędu Miasta i Gminy

Zielony szlak w gminie Korsze to najdłuższa i najciekawsza spośród czterech tras rowerowych, wytyczonych w pobliżu tej miejscowości. Biegnie po raczej płaskim terenie, drogami asfaltowymi i gruntowymi przez wiele interesujących miejscowości, na północ od węzła kolejowego i miasta Korsze. Na szlaku stare kościoły i ruiny dworów, poniemieckie folwarki i stanowiska archeologiczne.
Trasa ma charakter rekreacyjny i liczy nieco ponad 30 kilometrów.

Ogólny przebieg szlaku: Korsze, stacja (0,0 km) - Głowbity, folwark (3,3 km) - Prosna, ruiny pałacu (13,1 km) - Sątoczno (14,8 km) - Stawnica (15,8 km) - Parys (27,0 km) - Glitajny (28,8 km) - Korsze (31,2 km).


Szlak rozpoczyna się i kończy w pobliżu stacji kolejowej Korsze. Osada rozwinęła się w II połowie XIX w., dzięki decyzji o ulokowaniu tu wielkiego węzła kolejowego. Właśnie tu skrzyżowały się dalekobieżne trasy kolejowe Królewiec – Odessa i Berlin – Wilno. Miejscowością zawładnęli kolejarze, a życie toczyło się przez lata wokół dworca. Najważniejszymi zabytkami w Korszach są kolejowe wieże ciśnień. Szczególnie cenna jest wieża ze zbiornikiem w kształcie kuli. To jedna z trzech wież o takiej konstrukcji, zachowanych w Polsce. O kolejowym charakterze miasta przypomina również zabytkowy parowóz, ustawiony na terenie dworca.
Z okolic stacji szlak prowadzi na zachód, do wsi Głowbity. Zobaczyć tam można zespół starych budynków folwarcznych i park podworski. Następnie szlak skręca nieco w kierunku północnym i biegnie obok stacji kolejowej Studzieniec w kierunku Sątoczna, do doliny rzeki Guber. Tam prowadzi do wsi Prosna, do malowniczych ruin pałacu, położonych w pięknym niegdyś parku. Następnie, wspólnie z trasą Green Velo, szlak biegnie do centrum Sątoczna. Jest to stara, założona przez Krzyżaków wieś, której najciekawszym zabytkiem jest duży, ceglany kościół gotycki.
Z Sątoczna trasa prowadzi na wschód, obok wsi Stawnica, gdzie znajdują się stanowiska archeologiczne. Następnie przez lasy i pola, głównie gruntowymi drogami, szlak wiedzie do wsi Parys, ponownie napotykając znaki szlaku Green Velo. Z tego miejsca wspólnie oba szlaki prowadzą z powrotem do stacji w Korszach. Po drodze warto zobaczyć kolejny, gotycki kościół we wsi Parys oraz zabudowania dworskie w Glitajnach.

Atrakcje na szlaku:

1. Korsze - zespół stacji kolejowej

2. Glitajny - park, zespół folwarczny

3. Parys - gotycki kościół

4. Sątoczno - gotycki kościół

5. Prosna - ruiny pałacu, park

6. Głowbity - zespół folwarczny

7. Stawnica - stanowisko archeologiczne

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym.

DRUKUJ

Miejsca na szlaku (1)

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013