Język:

Szlaki

Szlak rowerowy w gminie Korsze - niebieski

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
21.3 km
Czas
2:14h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla miłośników dziedzictwa kulturowego
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Oznakowanie
Niebieski
Nachylenie
0.54 %
Najwyższy punkt
81 m
Najniższy punkt
46 m
Suma podjazdów
115 m
Suma zjazdów
120 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Województwo:
Warmińsko-Mazurskie
Królestwo:
Warmia i okolice
Miejsce startu:
Korsze,skrzyżowanie ul.Wolności i Kościuszki z DK590
Miejsce końca:
Korsze,skrzyżowanie ul.Wolności i Kościuszki z DK590

Niebieski szlak w gminie Korsze to jedna czterech tras rowerowych, wytyczonych w pobliżu tej miejscowości. Ma nieco ponad 20 kilometrów zatacza pętlę na wschód od tej miejscowości, prowadząc dobrymi drogami asfaltowymi przez szereg wsi i osad, w których zachowały się bardzo interesujące zabytki. W pobliżu szlaku znajduje się największe założenie pałacowe Warmii i Mazur w Drogoszach.


Ogólny przebieg szlaku: Korsze, stacja (0,0 km) - Glitajny (2,4 km) - Parys (5,3 km) - Pomnik (7,4 km) - Drogosze (8,9 km) - Warnikajmy (14,1 km) - Błogoszewo (16,5 km) - Olszynka (18,0 km) - Korsze (21,3 km).


Szlak rozpoczyna się i kończy w pobliżu stacji kolejowej Korsze. Osada rozwinęła się w II połowie XIX w., dzięki decyzji o ulokowaniu tu wielkiego węzła kolejowego. Właśnie tu skrzyżowały się dalekobieżne trasy kolejowe Królewiec – Odessa i Berlin – Wilno. Miejscowością zawładnęli kolejarze, a życie toczyło się przez lata wokół dworca. Najważniejszymi zabytkami w Korszach są kolejowe wieże ciśnień. Szczególnie cenna jest wieża ze zbiornikiem w kształcie kuli. To jedna z trzech wież o takiej konstrukcji, zachowanych w Polsce. O kolejowym charakterze miasta przypomina również zabytkowy parowóz, ustawiony na terenie dworca.
Pierwszą interesującą wsią na trasie są Glitajny, gdzie zachował się zespół folwarczny i park podworski. Dalej na szlaku leży wieś Parys, w której zobaczyć warto duży, gotycki kościół. Kolejna wieś Pomnik szczyci się starym młynem i zabytkami archeologicznymi.
Trasa na skraju wsi Drogosze zakręca na południe, warto jednak pojechać dalej, aby kilometr dalej zobaczyć tutejszy barokowy pałac pruskiego rodu von Dönhoff. To największe założenie pałacowo-parkowe na Mazurach i jeden z największych pałaców dawnych Prus Wschodnich.
Po powrocie na szlak rowerzysta podąża przez dolinę rzeki Guber, wpadającą w Sątocznie do Łyny. We wsi Warnikajmy uwagę przykuwa potężny, ceglany kompleks budynków gospodarskich. Ma on bardzo nietypową architekturę, ponieważ jego kształt wzorowany był na zespole zamkowym w Malborku. Obiekt ten powstał około 100 lat temu, w latach 20-tych XX wieku i zachował się do dziś w dość dobrym stanie. W pobliżu znajduje się mała ekspozycja maszyn rolniczych.
Szlak od tego miejsca zakręca na zachód i prowadzi z powrotem do stacji w Korszach. Po drodze wiedzie przez wsie Błogoszewgo i Olszynka, gdzie zachowały się częściowo pozostałości założeń dworskich i dawne parki.

Atrakcje na szlaku:

1. Korsze - zespół stacji kolejowej

2. Glitajny - zespół folwarczny, park podworski

3. Parys - kościół gotycki

4. Pomnik - stary młyn

5. Drogosze (nieco poza szlakiem) - największe na Warmii i Mazurach założenie pałacowe

6. Równina Dolna - pozostałości Grodziska

7. Warnikajmy - zespół folwarczny z czerwonej cegły, imitujący zamek w Malborku

8. Błogoszewo - pozostałości dworu, park podworski

9. Olszynka - dworek z XIX wieku

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym. Szlak o szczególnych walorach dziedzictwa kulturowego.

DRUKUJ

Miejsca na szlaku (1)

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013