Język:

Szlaki

Szlak rowerowy w gminie Korsze (czerwony)

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
22.2 km
Czas
2:00 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla miłośników kolarstwa górskiego
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
131 m
Najniższy punkt
51 m
Suma podjazdów
194 m
Suma zjazdów
196 m
Odcinki o dużym nachyleniu
8
Nachylenie
0.87 %
Oznakowanie
Czerwony
Województwo:
Warmińsko-Mazurskie
Królestwo:
Warmia i okolice
Miejsce startu:
Korsze, centrum miejscowości
Miejsce końca:
Korsze, centrum miejscowości

Czerwony szlak w gminie Korsze to licząca nieco ponad 20 kilometrów pętla, polecana dla rowerzystów lubiących lekkie MTB. Trasa dość pagórkowata, urozmaicona. Słabe oznakowanie, ale atutem trasy są malownicze widoki i liczne zabytki. Nawierzchnie głównie żwirowe, rekomendowane na trasę są rowery górskie o szerokich oponach.

Ogólny przebieg szlaku: Korsze, stacja (0,0 km) - Wandajny (4,1 km) - Trzeciaki (7,5 km) - Łankiejmy (13,7 km) - Korsze (22,3 km).


Szlak rozpoczyna się i kończy w pobliżu stacji kolejowej Korsze. Osada rozwinęła się w II połowie XIX w., dzięki decyzji o ulokowaniu tu wielkiego węzła kolejowego. Właśnie tu skrzyżowały się dalekobieżne trasy kolejowe Królewiec – Odessa i Berlin – Wilno. Miejscowością zawładnęli kolejarze, a życie toczyło się przez lata wokół dworca. Najważniejszymi zabytkami w Korszach są kolejowe wieże ciśnień. Szczególnie cenna jest wieża ze zbiornikiem w kształcie kuli. To jedna z trzech wież o takiej konstrukcji, zachowanych w Polsce. O kolejowym charakterze miasta przypomina również zabytkowy parowóz, ustawiony na terenie dworca.
W pierwszej części szlak prowadzi na południe, drogą wojewódzką do wsi Wandajmy. Zachował się tu częściowo stary zespół dworski i zabudowania folwarczne. Od tego miejsca szlak biegnie polami i lasami, głównie po drogach gruntowych, do wsi Lankiejmy. Teren jest malowniczy, a we wsiach na szlaku zachowały się liczne, stare domy z czerwonej cegły, pokryte ceramiczną dachówką i posiadające ozdobne gzymsy i fryzy. Takie budownictwo charakterystyczne było dla całego obszaru Prus Wschodnich w XIX i początku XX wieku. Zachowane do dzisiaj obiekty tworzą charakterystyczny krajobraz kulturowy wsi warmińskiej. Mimo zniszczeń dokonanych przez Armię Czerwoną w czasie ofensywy 1945 roku oraz późniejszej, wieloletniej dewastacji opuszczonych majątków, w ostatnich latach uroda dawnej architektury odkrywana jest na nowo.
We wsi Łankiejmy godny uwagi jest potężny, gotycki kościół pw. św. Jana Chrzciciela, zbudowany z kamienia polnego i cegły w czasach krzyżackich. Dawniej był tu też pałac, którego pozostałości zobaczyć można w parku. Szlak biegnie dalej na północ, w dolinie niewielkiej rzeczki Sajny. Po kilku kilometrach trasa zakręca na wschód i asfaltową drogą prowadzi z powrotem do miejsca początkowego wycieczki obok stacji w Korszach.

Atrakcje na szlaku:

1. Korsze - zespół stacji kolejowej

2. Wandajmy - pozostałości zespołu dworskiego

3. Łankiejmy - gotycki kościół

4. ładne krajobrazy na szlaku.

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony w całości lub części po drogach, gdzie natężenie ruchu pojazdów jest średnie, występuje min. 1 niebezpieczne skrzyżowanie (pozbawione przejazdów rowerowych lub sygnalizacji świetlnej), raczej nie polecany dla rodzin z dziećmi. Szlak o charakterze rekreacyjnym. Szlak dla miłośników kolarstwa górskiego i jazdy typu offroad.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013