Język:

Szlaki

Szlak rowerowy w gminie Korsze (żółty)

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
29.8 km
Czas
2:38 hh
Dla kogo
Dla miłośników kolarstwa górskiego
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
146 m
Najniższy punkt
56 m
Suma podjazdów
290 m
Suma zjazdów
305 m
Odcinki o dużym nachyleniu
1
Nachylenie
0.97 %
Oznakowanie
Żółty
Województwo:
Warmińsko-Mazurskie
Królestwo:
Warmia i okolice
Miejsce startu:
Korsze, centrum miejscowości
Miejsce końca:
Korsze, centrum miejscowości

Żółty szlak w gminie Korsze to licząca 30 kilometrów pętla po południowej części tej gminy. Polecana dla rowerzystów lubiących lekkie MTB. Trasa dość pagórkowata, urozmaicona. Słabe oznakowanie, ale dużo miejsc odpoczynku i tablice o atrakcjach. Na szlaku malownicze widoki i liczne zabytki. Nawierzchnie głównie żwirowe, rekomendowane na trasę są rowery górskie o szerokich oponach.


Ogólny przebieg szlaku: Korsze, stacja (0,0 km) - Olszynka (3,0 km) - Błogoszewo (4,6 km) - Kraskowo (8,0 km) - Babiniec (11,9 km) - Tolkowo (14,5 km) - Babiniec (17,1 km) - Gudniki (20,3 km) - Trzeciaki (22,3 km) - Wandajny (25,9 km) - Korsze (30,0 km).


Szlak rozpoczyna się i kończy w pobliżu stacji kolejowej Korsze. Osada rozwinęła się w II połowie XIX w., dzięki decyzji o ulokowaniu tu wielkiego węzła kolejowego. Właśnie tu skrzyżowały się dalekobieżne trasy kolejowe Królewiec – Odessa i Berlin – Wilno. Miejscowością zawładnęli kolejarze, a życie toczyło się przez lata wokół dworca. Najważniejszymi zabytkami w Korszach są kolejowe wieże ciśnień. Szczególnie cenna jest wieża ze zbiornikiem w kształcie kuli. To jedna z trzech wież o takiej konstrukcji, zachowanych w Polsce. O kolejowym charakterze miasta przypomina również zabytkowy parowóz, ustawiony na terenie dworca.
W pierwszej części szlak prowadzi na wschód przez wsie Olszynka i Błogoszewo, gdzie zachowały się częściowo pozostałości dawnych założeń dworskich i parki. Od Błogoszewa szlak zakręca na południe i wiedzie przez pagórkowate tereny, leśnymi i polnymi, żwirowymi drogami. Po drodze ładne widoki i liczne wiatraki. We wsi Kraskowo zobaczyć można gotycki kościół. W Babińcu trasa prowadzi do wsi Tołkowo, w której zachował się kolejny gotycki kościół, obok którego znajduje się cmentarna kaplica rodu von Brocke i pozostałości ich, otoczonej parkiem rezydencji.
Szlak zawraca do Babińca i biegnie dalej, na zachód, do wsi Gudniki, ponownie gruntowymi drogami. Tu zobaczyć można kolejny, gotycki kościół i rodową kaplicę grobową. Pomnik obok kościoła upamiętnia żołnierzy pruskich, poległych w czasie I wojny światowej.
Od wsi Gudniki szlak skręca na północ i prowadzi do Korszy. Po drodze we wsi Wandajny zobaczyć można pozostałości kolejnego zespołu dworskiego. Ostatnie 4 kilometry szlaku biegną drogą wojewódzką i szlak kończy się z powrotem w Korszach.

Atrakcje na szlaku:

1. Korsze - zespół dworca kolejowego

2. Olszynka - dworek z XIX wieku

3. Błogoszewo - założenie dworsko-parkowe

4. Kraskowo - gotycki kościół

5. Tołkiny - gotycki kościół, pozostałości zespołu dworskiego

6. Gudniki - kościół gotycki, pomnik ofiar I wojny światowej, kaplica cmentarna

7. Wandajny - pozostałości zespołu dworskiego

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak dla miłośników kolarstwa górskiego i jazdy typu offroad.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013