Język:

Szlaki

Szlak Wysoczyzny Elbląskiej (Szlak "Do wód")

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
17.4 km
Czas
2:24 h
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
187 m
Najniższy punkt
7 m
Suma podjazdów
173 m
Suma zjazdów
237 m
Odcinki o dużym nachyleniu
1
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
0.99 %
Oznakowanie
Żółty
Województwo:
Warmińsko-Mazurskie
Królestwo:
Nad Zalewem Wiślanym
Miejsce startu:
Elbląg, ul. Królewiecka (okolice schroniska dla zwierząt)
Miejsce końca:
Rubno Wielkie koło Elbląga, droga wojewódzka nr 503

Krótki szlak o długości ok. 18 kilometrów, wiodący przez wzniesienia Wysoczyzny Elbląskiej w pobliżu Elbląga. Prowadzi głównie przez lasy i podelbląskie wsie, fragmentem szlaku Green Velo. Oznakowanie dość zniszczone, a z uwagi na nawierzchnię na trasę polecane są rowery MTB. Szlak ma charakter podmiejskiej trasy rekreacyjnej. Z uwagi na nachylenie terenu, trasę lepiej pokonywać, jadąc z Elbląga w kierunku Jagodnika. Dzięki temu druga część trasy będzie w dużej części prowadziła w dół, do Zalewu Wiślanego.


Ogólny przebieg szlaku: Elbląg, okolice schroniska dla zwierząt (0,0 km) - leśnictwo Dąbrowa (1,6 km) - Jagodnik, skraj lasu (5,0 km) - Jezioro Martwe (7,5 km) - Jelenia Dolina (10,3 km) - Próchnik (11,5 km) - Rubno Wielkie (17,4 km).


Szlak zaczyna się w pobliżu drugiego co do wielkości miasta województwa warmińsko-mazurskiego, jakim jest Elbląg. Zalesiony teren wysoczyzny, przez który wiedzie trasa, objęty został ochroną jako Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej. Zajmuje on powierzchnię 13, 7 tys. ha i utworzony został w celu ochrony przyrodniczych i krajobrazowych walorów krawędzi wzniesień morenowych, ukształtowanych w czasie ostatniego zlodowacenia. Występuje na tym terenie unikatowa roślinność o charakterze górskim, jak np. paproć pióropusznik strusi, chroniona w rezerwacie Pióropusznikowy Jar. Osobliwością parku są żyjące tu wschodnioazjatyckie jelenie sika, przywiezione w 1895 r. jako dar cara rosyjskiego Mikołaja II dla słynnego ze swojej myśliwskiej pasji niemieckiego cesarza Wilhelma II.
Trasa z przedmieścia Elbląga prowadzi w lasy Wysoczyzny Elbląskiej, w pobliżu miejskiego parku Bażantarnia i wiedzie do wsi Jagodnik, napotykając szlak Green Velo. Spośród okolicznych miejscowości Jagodnik wyróżnia się ona 115-metrowym masztem Radiowo-Telewizyjnego Ośrodka Nadawczego.
W tym miejscu szlak opuszcza Green Velo i przez łąki (uwaga, miejscami szlak traci ciągłość), obok niewielkiego zbiornika wodnego zwanego Jeziorem Martwym, przy którym znajduje się niewielka plaża, kieruje się na zachód, do wsi Jelenia Dolina i Pruchnik. Stamtąd dalej lasami trasa prowadzi w dół, do drogi wojewódzkiej nr 503 i linii kolejowej, biegnącej nad Zalewem Wiślanym.

Atrakcje na szlaku:

1. Elbląg - zabytki miasta

2. Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej

3. leśne jeziorka i stawy.

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013