Język:

Wycieczki

Wśród słonecznych zboczy Pagórów Chełmskich

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
35.3 km
Czas
4:50h
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
180 min
Najwyższy punkt
275 m
Najniższy punkt
182 m
Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Polesie
Miejsce startu:
Rynek w Krasnymstawie
Miejsce końca:
Rynek w Krasnymstawie

Wycieczka rozpoczyna się w Krasnymstawie – dawnym mieście królewskim i historycznej siedzibie biskupów chełmskich, w średniowieczu jednym z ważniejszych grodów strzegących traktu z Korony na Ruś. Wśród jego najważniejszych zabytków wymienić należy barokowy kościół pw. św. Franciszka Ksawerego oraz klasztor, obecnie zajmowany w części przez Muzeum Regionalne.
Początek trasy wyznaczono na krasnostawskim rynku, skąd szlakiem Green Velo należy udać się w kierunku Siennicy Różanej. Pierwszy odcinek wycieczki jest bardzo zróżnicowany pod względem przyrodniczym. Szlak prowadzi tu przez głębokie wąwozy, rozległe łąki i obszary leśne. Uważać trzeba na fragmenty biegnące przez las, po deszczach trudno przejezdne.

W pobliżu Siennicy Różanej po obu stronach drogi znajdują się stawy rybne, a okolica ta słynie z doskonałych łowisk wędkarskich. Na wschód od stawów położony jest zalew na rzece Siennicy, a nad jego brzegiem stoi neogotycki kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Tereny nad zalewem to idealne miejsce na piknik. Można tu odpocząć nad wodą, a przy okazji zwiedzić wnętrze zabytkowej świątyni.

Znad zalewu w Siennicy należy udać się w kierunku wsi Stójło, gdzie jeszcze w 2. poł. XIX w. znajdowało się uroczysko o tej samej nazwie, na początku XX w. przekształcone w folwark.

Następna miejscowość na trasie wycieczki to Krupe. Jej główną atrakcją są ruiny renesansowego zamku Orzechowskich z przełomu XVI i XVII w. Duże wrażenie robi również stojący nieopodal, w malowniczym parku, dwór Rejów, do którego prowadzi klasycystyczna brama wjazdowa.

Po drodze warto także zajrzeć do położonej nieopodal wsi Krynica, na terenie której położone jest zalesione wzniesienie, zwane Górą Ariańską lub Arianką. Zostało ono uznane za pomnik przyrody nieożywionej. Na jego szczycie znajduje się tajemnicze kamienne mauzoleum w formie piramidy, pochodzące 1. poł. XVI w. Prawdopodobnie jest to grobowiec podkomorzego chełmskiego Pawła Orzechowskiego, budowniczego pobliskiego zamku w Krupem.

Biegnącym z Krynicy Szlakiem Ariańskim można wrócić do centrum Krasnegostawu. Warto przyjechać tu pod koniec sierpnia, kiedy odbywa się największe w kraju święto piwowarów i smakoszy piwa – „Krasnostawskie Chmielaki”. Towarzyszą mu liczne imprezy plenerowe, koncerty i kiermasze.

Przebieg i kilometraż wycieczki:
Krasnystaw - 0 km
Siennica Różana - 14 km
Krupe - 25 km
Krasnystaw - 35 km

Nawierzchnia i trudność trasy:
Znaczna część trasy biegnie dobrej jakości szosami asfaltowymi, tylko 5 km szlaku wytyczono po nieutwardzonej, jednak równej, piaszczystej drodze. Trasa jest częściowo oznakowana. Odcinek z Krasnegostawu do Siennicy Różanej prowadzi szlakiem Green Velo. Spod zamku w Krupem do Krasnegostawu prowadzi oznaczony kolorem żółtym Szlak Ariański.

Atrakcje na trasie:
Kościół pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie
Muzeum Regionalne w Krasnymstawie, ul. Piłsudskiego 5 A, 22 - 300 Krasnystaw, tel. 82 576 36 63, e-mail: muzeumkrasnystaw@interia.pl, www.muzeumkrasnystaw.webd.pl
Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Siennicy Różanej
Dworek w Siennicy Różanej
Stawy rybne i zalew w Siennicy Różanej
Ruiny zamku Orzechowskich w Krupem
Dwór Rejów w Krupem
Góra Ariańska z mauzoleum w Krynicy


Punkt Informacji Turystycznej, ul. Kościuszki 3, 22-300 Krasnystaw. email: pit@krasnystaw.pl, www.miejscapelneuroku.pl

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013