Język:

Wycieczki

Żołnierskim szlakiem płk Zieleniewskiego

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
29.6 km
Czas
2:50h
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
240 min
Najwyższy punkt
172 m
Najniższy punkt
148 m
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu
Miejsce startu:
Jarocin
Miejsce końca:
Jarocin

Wycieczka jest bardzo dobrą propozycją dla osób, którzy chcą połączyć historię z urokliwymi zakątkami Lasów Janowskich. Wybierając tę właśnie propozycję mamy okazję poznać wojenne dzieje tego terenu. W Momotach Górnych znajduje się tablica informacyjna, która przybliża historię grupy Wojska Polskiego płk Zieleniewskiego. W tej samej miejscowości jest również okazja zobaczyć niezwykłą świątynię.
Trasa wycieczki rozpoczyna się na parkingu przy kościele pw. Matki Bożej Bolesnej i św. Antoniego w Jarocinie. Warto zwrócić uwagę na stojący w pobliżu pomnik ks. Marcina Kędzierskiego, upamiętniający męczeńską śmierć kapłana z rąk hitlerowców.
Z parkingu należy udać się w lewą stronę, a na pierwszym skrzyżowaniu skręcić w prawo. Po drodze szlak mija urokliwy zalew na rzece Gilówka, z zapleczem rekreacyjnym, na które składają się altanki, drewniane molo oraz scena plenerowa.
Dalej droga prowadzi przez las do Momot Górnych. Wioska, nazywana wcześniej Grójec lub Gruje, została założona w XVIII w. na terenie ordynacji rodu Zamoyskich. Podczas II wojny światowej płk Tadeusz Zieleniewski wraz ze swoim oddziałem walczył w okolicznych lasach z Wehrmachtem i z Armią Czerwoną. Ze względu na swoje trudne położenie, grupa płk. Zieleniewskiego została zmuszona do kapitulacji. Pojmanych oficerów zamordowano w Katyniu, a większość żołnierzy zesłano do sowieckich łagrów w głąb ZSRR. W Momotach Górnych znajduje się tablica informacyjna, która przybliża historię tych wydarzeń oraz postać pułkownika.
Będąc w tej miejscowości, warto także zwrócić uwagę na niepozorny drewniany kościółek, z którym związana jest wyjątkowa historia. Stojąca tu pierwotnie świątynia była zbyt mała, aby pomieścić wszystkich wiernych, władze komunistyczne nie pozwalały jednak na jej rozbudowę. Tutejszy proboszcz, ks. Kazimierz Pińciurek, postanowił sam wybudować nowy kościół. Zabrał się do pracy, nie znając się na sztuce budowlanej, nie mając zezwoleń ani funduszy. Dzięki ogromnej determinacji udało mu się cel osiągnąć. Znajdujące się we wnętrzu świątyni dekoracje i rzeźby są również jego dziełem.
Na skraju Momot Górnych należy skręcić w prawo, na drogę gruntową, która prowadzi dalej przez las i kolejne miejscowości, Deputaty i Majdan Gorczański, z powrotem do Jarocina.


Wariant trasy (46 km):
Wycieczkę można wydłużyć, udając się z Momot Górnych do miejscowości Szklarnia, aby zobaczyć tamtejszą ostoję konika biłgorajskiego. Nieopodal położone jest Porytowe Wzgórze, znane z największej bitwy partyzanckiej, jaka rozegrała się na ziemiach polskich podczas II wojny światowej.


Przebieg i kilometraż:
• Jarocin - 0 km
• Bukowa – 7 km
• Momoty Górne – 11 km
• Deputaty - 17,5 km
• Maziarnia – 20,5 km
• Majdan Gorczański – 25,5 km
• Jarocin – 29,5 km


Nawierzchnia i oznakowanie trasy:
Drogi asfaltowe stanowią ok. 85% długości trasy, 15% to drogi szutrowe i gruntowe. Trasa na krótkim odcinku pokrywa się z zielonym „Szlakiem powiatu niżańskiego” i trasą rowerową „Wyprawa do leśnego skarbca”. Pozostała część nie jest oznakowana.


Wykaz atrakcji na trasie:
• Kościół pw. MB Bolesnej i św. Antoniego w Jarocinie
• Pomnik ks. Marcina Kędzierskiego w Jarocinie
• Zalew na rzece Gilówka w Jarocinie
• Kościół pw. św. Wojciecha w Momotach Górnych


Biuro Informacji Turystycznej w Nisku, ul. Rzeszowska 42, 37-400 Nisko, tel. 15 84 11 331, e-mail: lgdnisko@wp.pl, www.bitnisko.pl

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013