Język:

Miejsca

Drohiczyn

Miasta,miasteczka, miejscowości

Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Dolina Bugu
Odległość od Green Velo
22.65 km
Kontakt
Adres:
Kraszewskiego 13, 17-312 Drohiczyn
Telefon:
85 655 70 69

Drohiczyn jest urokliwym miasteczkiem położonym nad Bugiem. Był pierwszą stolicą województwa podlaskiego (od 1520 do 1795 roku), a także jednym z czterech grodów koronacyjnych (po Gnieźnie, a przed Krakowem i Warszawą). To właśnie tu miała miejsce koronacja jedynego w dziejach Rusi króla – Daniela Romanowicza, który był prawnukiem Bolesława Krzywoustego. Drohiczyn był miejscem krzyżowania się wielu szlaków kupieckich, dlatego uchodził za ważny ośrodek handlu, a dzięki powstałemu w XVII wielu kolegium jezuickiemu  także za uznane centrum szkolnictwa.

Widok z Góry Zamkowej na miasteczko został utrwalony w literaturze dzięki polskim pisarzom m.in. Sienkiewiczowi, Kraszewskiemu czy też Żeromskiemu. Drohiczyńskie krajobrazy stały się również plenerami wielu świetnych filmów – „Nad Niemnem”, „Panny z wilka”, czy też „Kronika wypadków miłosnych.”

W mieście do dziś zachowały się: wczesnośredniowieczne grodzisko na Górze Zamkowej, zespół klasztorny jezuitów z kościołem pw. Św. Trójcy, zespół klasztorny Franciszkanów z trójnawowym późnobarokowym kościołem pw. Wniebowzięcia NMP, klasztor Benedyktynek z XVIII wiecznym kościołem i ciekawą rokokową fasadą oraz cerkiew pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy, która była do około 1848 roku unicka.

Na turystów czeka tu również spływ kajakowy leniwym Bugiem. Warto też odbyć wizytę w Nadbużańskim Parku Historyczno- Kulturowym: “Bug – pogranicze kultur i religii”, które oprócz zbiorów archeologicznych i zabytkowych eksponatów, kusi unikatową wystawą starych kajaków i motocykli. Kolejną atrakcją miejscowości jest Muzeum Diecezjalne.

Punkt Informacji Turystycznej w Drohiczynie **
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury
ul. Kraszewskiego 13
17-312 Drohiczyn
tel. 85 655 70 69
info.drohiczyn@interia.pl
www.kultura-drohiczyn.pl

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013