Język:

Miejsca

Puńsk

Miasta,miasteczka, miejscowości

Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Suwalszczyzna i Puszcza Augustowska
Odległość od Green Velo
14.53 km
Kontakt
Adres:
Mickiewicza 23, 16-515 Puńsk
Telefon:
87 5161 048
Adres e-mail:
Strona www:

Wieś w powiecie sejneńskim, będąca siedzibą gminy Puńsk. We wczesnym średniowieczu zamieszkiwana przez Jaćwingów, którzy jednak w XIII wieku opuścili te ziemie. I tak na dłuższy czas obszar ten został całkowicie zagłuszony przez puszczę, zwaną później Merecką. Dopiero  przybywający w XV wieku Litwini oraz Mazowszanie, zaczęli zaludniać obecny Puńsk. Do 1815 roku ziemie te należały do Wielkiego Księstwa Litewskiego. Obie narodowości żyły w zgodzie. W okresie międzywojennym większość ludności stanowili Żydzi. Ich obecność można potwierdzić dzięki zabytkom, które po nich zostały, przede wszystkim synagoga i kirkut - cmentarz żydowski. Co ciekawe spuściznę po sobie pozostawili również Niemcy, w Puńsku zachował się cmentarz ewangelicko – luterański.

Obecnie Puńsk jest silnym ośrodkiem kultury litewskiej. Mieszkający tu Litwini kultywują swoje tradycje i pielęgnują język ojczysty. W dalszym ciągu powstają tu litewskie specjały takie jak sękacz, kindziuk czy chleb – ku uciesze fanów kulinariów.

W Puńsku należy zobaczyć: Bazylikę parafialną pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z końca XIX wieku oraz zwiedzić Muzeum Etnograficzne w Litewskim Centrum Kultury Ludowej. W skansenie można obejrzeć prezentacje teatrów stodolanych -  starej formy litewskiego teatru, której korzenie sięgają XIX wieku. Od niedawna znajduje się tu również jeden z przystanków na Baśniowym szlaku - Wioska bajek „U dwóch mistrzów”, powstała z inicjatywy Suwalskiej Izby Rolniczo-Turystycznej.

Punkt Informacji Turystycznej  w Sejnach *
Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami

16-500 Sejny
ul. Piłsudskiego 28
tel. 87 516 22 12
www.muzeum.sejny.pl

Urząd Gminy Puńsk
ul. Mickiewicza 23
16-515 Puńsk

tel. 87 5161 048
fax 87 5161 048
www.ugpunsk.pl

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013