Język:

Miejsca

Muzeum Historii Kielc

Muzea

Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Odległość od Green Velo
0.67 km
Kontakt
Adres:
Leonarda 4, 25-303 Kielce
Telefon:
+48 41 340 55 20
Udogodnienia rowerowe

Idea powołania do życia muzeum poświęconego historii Kielc sięga początków kieleckiego muzealnictwa. Dzieje miasta zaistniały na wystawach i w zbiorach utworzonego w Kielcach w 1908 roku muzeum Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Nawiązano wówczas do najstarszych w dziejach Kielc kolekcji o charakterze muzealnym tworzonych w XIX wieku w Akademii Górniczej i Szkole Wojewódzkiej, przypominano o działalności naczelnika powiatu kieleckiego, kolekcjonera i mecenasa sztuki – Tomasza Zielińskiego i pasji kolekcjonerskiej rodziny Jarońskich.
 

„Ekspozycja nosi tytuł „Z dziejów Kielc” i przekazuje nam wiedzę o mieście średniowiecznym, Kielcach należących do biskupów krakowskich (do końca XVIII w.), oraz stolicy regionu w XIX i XX stuleciu. Warto zobaczyć odtworzoną chatę średniowiecznych mieszkańców osady, księgę Rady Miejskiej z XVIII w., najstarszą pieczęć miejską, akcesoria Ochotniczej Straży Ogniowej, mundury oficerów stacjonujących w Kielcach pułków, stare malowidła przedstawiające widoki miasta, pamiątki z rodzinnych strychów i szuflad. Wszystko to zostało uzupełnione archiwaliami, planami, starymi zdjęciami, a wreszcie pokazami multimedialnymi, które pozwalają zwiedzającym poznać atmosferę starego miasta, stanąć choćby na chwilę na „kocich łbach” ulicy Wesołej, zobaczyć ważne uroczystości patriotyczne, zmierzyć się z tragedią kieleckiego getta w czasie II wojny światowej. Zachęcając wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia muzeum należy powiedzieć, że dzieje Kielc, pokazane w telegraficznym skrócie, poprzez symbol, skrót, wybrany - najważniejszy eksponat w gablocie, są na stałej wystawie wyostrzone, mają szczególny wymiar, są esencją naszej miejskiej historii.

 

Informacje praktyczne:
Bilety wstępu:
Bilet normalny  7 PLN
Bilet ulgowy 4 PLN
Bilet rodzinny do 4 osób 10 PLN
Wystawy czasowe w niedziele i święta 4 PLN
Lekcje muzealne 50 PLN
Wsługi edukacyjne (warsztaty, zajęcia oświatowe, "spacer po mieście", koncerty, itp.) 4 PLN
Wejscie na wystawy do pół godziny przed zamknięciem.

 

Zwiedzanie bezpłatne:
Od15 września 2012 środa jest dniem bezpłatnym dla zwiedzających wystawę stałą
Fotografowanie i filmowanie amatorskie bez dodatkowego oświetlenia i statywu jest bezpłatne.

 

Usługi przewodnickie:
Grupy (10-13 osobowe) powinny być zgłaszane wcześniej
Opieka przewodników (w cenie biletów) jedynie dla grup zgłoszonych wcześniej pod tel. 41 340 55 26
Dodatkowa opłata za przewodnika dla indywidualnych zwiedzających - 20 PLN

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013