Język:

Miejsca

Jaskinia Raj i Pierwsze Centrum Neandertalczyka

Parki narodowe, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, obszary Natura 2000

Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Odległość od Green Velo
5.7 km
Kontakt
Adres:
Dobrzączka, 26-060 Chęciny
Telefon:
-
Udogodnienia

Jaskinia Raj to najpiękniejsza jaskinia krasowa regionu, prawdziwy raj dla wyobraźni. 180-metrowa trasa rozpoczyna się przy wystawie muzealnej z odtworzonym obozowiskiem rodziny neandertalskiej oraz szczątkami prehistorycznych zwierząt. W jej dalszej części zobaczyć można Komorę Wstępną, Komorę Złomisk oraz Salę Kolumnową i Salę Stalaktytową, w której światła lamp wydobywają z mroku tysiące stalaktytów, stalagmitów i stalagnatów.

Podróżując po Regionie Świętokrzyskim wystarczy skręcić z trasy E-7 z Krakowa do Kielc, by znaleźć się w samym środku Raju – najpiękniejszej jaskini w Polsce. Rezerwat Jaskinia Raj o powierzchni 7,79 ha został utworzony w 1968 roku i znajduje się w zboczu Góry Malik wchodzącej w skład Grzbietu Bolechowickiego. Dojazd do jaskini drogą Kielce – Chęciny, gdzie za miejscowością Zgórsko, skręcamy w prawo w kierunku zachodnim. Całkowita długość korytarzy jaskini wynosi 240 metrów z czego udostępniono dla turystów trasę o długości 180 metrów.

Najpiękniejszą jaskinię odkryli w 1964 roku uczniowie Technikum Geologicznego z Krakowa. Dzięki staraniom pracowników Państwowego Instytutu Geologicznego w Kielcach Tymoteusza Wróblewskiego i Zbigniewa Rubinowskiego w lipcu roku 1965 wejście do jaskini zostało zabezpieczone co wstrzymało niszczące działania osób postronnych. Rozpoczęto jednocześnie starania o objęcie jaskini ochroną prawną. W następnych latach wykonano stosowne prace mające na celu udostępnienie jaskini dla zwiedzających.

W  tym czasie archeolodzy  przebadali dno jaskini. Odkrycia jakie wówczas dokonano świadczyły o zamieszkiwaniu tego miejsca przez człowieka już pięćdziesiąt tysięcy lat temu. Świadectwem tego były narzędzia, wyroby a także szczątki kostne zwierząt. Jaskinia nie jest w prawdzie wyjątkowo rozległa, jednak unikatowa szata naciekowa tam występująca w pełni uzasadnia nadaną jej nazwę – Raj.

Wśród form naciekowych powstałych w wyniku niszczącej a następnie budującej działalności wody możemy wymienić wiszące u stropu stalaktyty, narastające na dnie stalagmity, wszelkiego rodzaju polewy, nacieki wełniaste, pizoidy czyli perły jaskiniowe, nacieki grzybkowe, groniaste, kalafiorowate, kolumny powstałe z połączenia stalaktytu ze stalagmitem, cienkie czasem przeświecające harfy, oraz pagody powstałe z przysadzistych stalagmitów ozdobionych naciekami wełniastymi.

Różnorodność i uroda występujących tu form szaty naciekowej, spowodowała stworzenie unikatowych wartości, jakimi jaskinia Raj wyróżnia się wśród innych tego typu obiektów w Polsce. Oprócz samej jaskini, ochroną prawną objęto również fragment lasu sosnowego wraz z charakterystyczną dla wapiennych wzniesień, roślinnością.

Pierwsze Centrum Neandertalczyka to jedyne takie miejsce, w którym zbiegają się pradawne losy człowieka neandertalskiego z najnowszymi odkryciami współczesnej nauki. Życie w epoce lodowcowej nie było łatwe, ale neandertalczycy byli świetnie przystosowani do zimnego klimatu i niebezpieczeństw świata sprzed tysięcy lat.

Cztery interaktywne sale tematyczne przybliżają dzieje człowieka neandertalskiego. Jest to rewelacyjny pomysł na przygodę dla całej rodziny, szkół i instytucji.W wyposażeniu centrum znajduje się replika mamuta w skali 1:1 (6x3,5 m), inscenizacja polowań i życia codziennego, filmy i prezentacje multimedialne, czaszki i narzędzia codziennego użytku oraz najnowsze światowe  oraz lokalne odkrycia. Zwiedzanie odbywa się przy pomocy elektronicznego przewodnika (Audio Guide System).Czas zwiedzania to około 30 min.

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013