Język:

Miejsca

Baranów Sandomierski - pałac Leszczyńskich

Zamki, pałace, dwory

Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu
Odległość od Green Velo
13.06 km
Kontakt
Adres:
Zamkowa 22
Telefon:
15 811 80 39
Udogodnienia
Udogodnienia rowerowe

Rezydencja w Baranowie Sandomierskim  została wzniesiona w drugiej połowie XVI wieku z funduszy rodziny Leszczyńskich. Po niedługim czasie pałac przeszedł we władanie rodu Lubomirskich.

Kolejne dziedziczenia i sprzedaże pałacu doprowadziły do licznych pożarów. Ostatecznie po II wojnie światowej zabytek był w stanie ruiny. Dopiero władze PRL w latach 50. XX wieku zdecydowały o odbudowie rezydencji. Jest to perła renesansowej architektury rezydencjonalnej w Polsce. Dlatego zyskała miano "małego Wawelu". Rezydencja była kilkakrotnie wykorzystywana jako plenery filmowe. Budowla zbudowana została na planie prostokąta z rozległym dziedzińcem, który położony jest na wysokości pierwszego piętra ze względu na groźbę wylewu nieodległej Wisły. Renesansowe loggie i attyki urzekają turystów. Najpiękniejsze detale były projektowane przez wspaniałych artystów m.in. Santiego Gucci czy Tylmana z Gameren. W pałacowych komnatach urządzono Muzeum Wnętrz. Zgromadzono ciekawe eksponaty, a akustyka wnętrz pozwala na organizację wspaniałych koncertów muzycznych. Obecnie w pałacu mieści się hotel, więc można odczuć ducha historii nocując w królewskich komnatach.

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013