Język:

Miejsca

Sztabin

Miasta,miasteczka, miejscowości

Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Dolina Biebrzy i Narwi
Odległość od Green Velo
8.13 km
Kontakt
Adres:
Augustowska 53, 16-310 Sztabin
Telefon:
87 643 97 50

Sztabin – zaciszna miejscowość, leżąca pomiędzy Biebrzańskim Parkiem Narodowym a Puszczą Augustowską, której historia wiąże się z osobą hrabiego Karola Brzostowskiego, ciekawego i nowatorskiego człowieka. Jednego z tych ludzi, którzy wpływają na rozwój swojej małej ojczyzny.

Odziedziczywszy włości w Sztabinie zrezygnował z kariery wojskowej i osiedlił się w pobliskim Cisowie. W zaniedbanym i zadłużonym majątku przeprowadził reformy doprowadzające do jego rozkwitu. Zniósł pańszczyznę, zlikwidował karę chłosty, a mieszkańcy jego dóbr zostali objęci nauką elementarną. W majątku powstał browar, gorzelnia i cegielnia, a w późniejszym okresie także huta szkła oraz fabryka maszyn rolniczych, które hrabia stosuje również we własnej produkcji. Jako pierwszy w kraju wprowadził łączność telegraficzną, miedzy Cisowem a Hutą Sztabińską. Całość nowoczesnego na owe czasy majątku, określana jest mianem Rzeczpospolitej Sztabińskiej.

Ślady dawnej świetności można dziś odnaleźć w Izbie Regionalnej Ziemi Sztabińskiej, która gromadzi eksponaty związane z dorobkiem Brzostowskiego. W neogotyckim kościele w Sztabinie znajdują się witraże przedstawiające dwór w Cisowie oraz podobiznę hrabiego, a niedaleko kościoła ustawione jest popiersie Joachima Chreptowicza odlane w hucie jego wnuka – hrabiego Brzostowskiego. Z huty sztabińskiej pochodzą także metalowe elementy urządzeń śluz Kanału Augustowskiego. Poznanie historii Sztabina to tylko jedna możliwość spędzania tu czasu.

Ze względu na swoje ulokowanie Sztabin jest świetną bazą wypadową do poznania środowiska Biebrzy, najlepiej z kajaka lub tratwy. Tratwa biebrzańska to platforma (18-20m2), na której ustawiony jest domek z pryczą. Całość wykończona jest dachem pełniącym jednocześnie funkcję tarasu widokowego, miejsca do opalania i leniuchowania. Do przemieszczania się używa się wioseł i pychów (długich drągów), którymi odbija się od dna. Biebrza to rzeka spokojna, meandrująca i czysta, idealna na beztroski odpoczynek. Warto się z nią spotkać właśnie w Sztabinie.

Urząd Gminy Sztabin
ul. Augustowska 53
16-310 Sztabin
tel. 87 643 97 50
www.sztabin.ug.gov.pl

Punkt Informacji Turystycznej**
Ośrodek Wypoczynkowy Biebrza
ul. Polna 50
16-310 Sztabin
tel. 87 641 21 79
www.turystyka-biebrza.pl

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013