Język:

Miejsca

Mielnik

Miasta,miasteczka, miejscowości

Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Dolina Bugu
Odległość od Green Velo
0.02 km
Kontakt
Adres:
Brzeska 71, 17-307 Mielnik
Telefon:
85 657 71 00

To niewielka miejscowość ulokowana wśród łąk i lasów, na czystych, niezmie-nionych przez działalność człowieka terenach Krainy Bugu. Miejsce stworzone dla tych, którzy chcą odpocząć od miejskiego pędu i hałasu.

Na spragnionych czystego powietrza, zieleni i widoków czekają dwa rezerwaty: leśny Grąd Radziwiłłowski, w którym znajdują się okazy nawet 150-180 letnich dębów oraz florystyczny Góra Uczeście, chroniący stanowiska wielu rzadkich roślin ciepłolubnych. Spacerowicze docenią tematyczne szlaki piesze: Szlak Kupiecki, Szlak Mielnicki Przełom Bugu oraz Szlak Bunkrów ukazujący części składowe nadbużańskiego rejonu umocnionego, tzw. Linii Mołotowa. Odwiedzając gminę należy również pamiętać, że funkcjonują tu dwie przeprawy promowe: Mielnik Przedmieście – Zabuże, Niemirów – Gnojno.

Miejscem, którego nie można przeoczyć w samym Mielniku jest jedyna w Polsce czynna odkrywkowa kopalnia kredy. Jej tereny można zwiedzać z przewodnikiem, po wcześniejszym ustaleniu telefonicznym lub z tarasu widokowego od strony ulicy Duboisa. Chcąc wniknąć w okoliczny klimat warto odwiedzić dwa miejsca związane z historią Mielnika. Jednym z nich jest Góra Zamkowa, pozostałość po wczesnośredniowiecznym grodzisku, z dobrze widoczną fosą i ruinami gotyckiego kościoła u podnóża, obecnie punkt widokowy. Drugim miejscem jest Ośrodek Dziejów Ziemi Mielnickiej, ze stale rosnącą kolekcją pamiątek związanych z przeszłością terenów Mielnika, stworzony w przebudowanym kinie Górnik. Najciekawszą ekspozycją Ośrodka jest prezentacja rekwizytów i kostiumów z filmu Jerzego Hoffmanna wykorzystanych podczas ekranizacji „Ogniem i Mieczem”, w tym stroje głównych bohaterów: Bohuna, Heleny Kurcewiczowej i Jana Skrzetuskiego.

Punkt Informacji Turystycznej*
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Mielniku
Ośrodek Dziejów Ziemi Mielnickiej
ul. Brzeska 71
17-307 Mielnik
tel. 85 657 71 00
www.goksir.mielnik.com.pl

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013