Język:

Wydarzenia

Sobotnie warsztaty familijne w listopadzie i grudniu w Muzeum Narodowym

sobota, 3 listopada 2018, 11:00 - niedziela, 23 grudnia 2018, 13:00

Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce:
plac Zamkowy 1 , 25-001 Kielce

Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza do skorzystania z familijnych spotkań w Pałacu w Kielcach. W każdą sobotę, w godzinach 11-13 odbywają się zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zajęcia poruszać będą różnorodną tematykę z dziedziny sztuki, kultury, historii, przyrody, skupioną wokół ekspozycji muzealnej Pałacu, a także wydarzeń okolicznościowych. Koszt uczestnictwa w zajęciach wynosi 8 zł. Poniżej tematy oraz terminy zajęć.

 

LISTOPAD

3 listopada - Czar legend świętokrzyskich
Biała Dama pojawiająca się na zamku w Chęcinach, sabaty czarownic na Łysicy, relikwie Krzyża Świętego… to tylko niektóre z wielu tematów legend. W trakcie sobotnich warsztatów familijnych poznamy ciekawostki na temat Kielc i okolic, o których mówią legendy świętokrzyskie. Na koniec zajęć uczestnicy wykonają rysunek ilustrujący ich ulubioną opowieść.

10 listopada - „My pierwsza brygada…” Józef Piłsudski i Święto Niepodległości
Kim był Józef Piłsudski i co łączyło go z Kielcami? Z jakiej okazji obchodzimy Święto Niepodległości? W trakcie zajęć uczestnicy posłuchają  historii walk o wolność ojczyzny, zwiedzą Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz wykonają kokardy narodowe.

17 listopada - Zajęcia ludu wiejskiego
Połów ryb  Franciszka Kostrzewskiego to jeden z najnowszych nabytków Muzeum. W czasie zajęć, uczestnicy zobaczą wspomniane dzieło, a następnie dowiedzą się, czym zajmowali się chłopi w różnych porach roku. Na podsumowanie zajęć uczestnicy wykonają rysunek, nawiązujący do tematyki zajęć.

24 listopada - Wróżby i zwyczaje andrzejkowe
Andrzejki to ostatni dzień przed nadchodzącym adwentem. Uważany był za czas magiczny, co było pretekstem do wróżb. Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza na sobotnie warsztaty familijne, pełne przepowiedni i historii o dawnych zwyczajach kultywowanych przez naszych przodków.

 

GRUDZIEŃ

1 grudnia - Święty Mikołaj - kto to taki?
6 grudnia każdy z nas wyczekuje prezentu. Zanim przyjdzie ten dzień, warto poznać historię zwyczaju mikołajowego i dowiedzieć się, kim był jego patron. W ramach zajęć plastycznych uczestnicy warsztatów napiszą list do świętego Mikołaja, który później udekorują własnoręcznie.

8 grudnia - W numizmatycznym świecie
Zapraszamy na zajęcia poświęcone historii pieniądza oraz płacideł. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak wyglądał dawny warsztat menniczy, kto w nim pracował, a także zwiedzą gabinet numizmatyczny prezentujący zbiory dawnych monet i banknotów. Pod koniec zajęć dzieci wybiją własny, pamiątkowy pieniążek i zaprojektują banknot.

15 grudnia - Na świątecznej choince
Święta bożonarodzeniowe zbliżają się wielkimi krokami. Czas poznać jeden ze świątecznych zwyczajów, jakim jest dekorowanie choinki. Na zajęciach poznamy historie tej tradycji oraz dowiemy się, czym dawniej ozdabiano świąteczne drzewka. Każdy z uczestników przygotuje łańcuch, który będzie mógł powiesić na swojej choince.

22 grudnia - Obyczaje bożonarodzeniowe w tradycji polskiej
Bożonarodzeniowe zwyczaje mają długą i ciekawą historię. Podczas zajęć dowiemy się, dlaczego na wigilijny stół podaje się 12 potraw, dlaczego kładziemy siano pod obrusem oraz skąd wziął się zwyczaj kolędowania. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się również, jak dawniej przeżywano czas świąteczny oraz wykonają stroik z bibuły na wigilijny stół.

 

 

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013