Język:

Miejsca

Barciany

Miasta,miasteczka, miejscowości

Województwo:
Warmińsko-Mazurskie
Królestwo:
Północne Mazury
Odległość od Green Velo
1.19 km
Kontakt
Adres:
Szkolna 3, 11-410 Barciany
Telefon:
89 753 10 03
Adres e-mail:
Strona www:

Barciany. Obecnie wieś, która w latach 1628 – 1945 miała prawa miejskie. W czasach przedkrzyżackich najważniejszy gród plemienia Bartów, ważny ośrodek administracji krzyżackiej.

Najstarszymi budowlami są gotycki zamek krzyżacki z XIV w. oraz gotycki kościół pw. Niepokalanego Serca NMP. Dużych rozmiarów zamek (dlugośc skrzydła około 50 m) miał służyć obronie przed częstymi w tych stronach napadami Litwinów. Obecny stan zamku jest rezultatem prac podjętych po 1990 roku mających na celu usunięcie przebudowy i podziału pomieszczeń zamkowych dokonanych w XIX przez ówczesnych właścicieli. Niestety, prace te nie zostały zakończone.

Kościół gotycki jest dość skromnie wyposażony, choć ciekawostka sa jedne z najstarszych organów na mazurach, zainstalowane w kościele przez królewiecką firme w poł. XVIII w.

Barciany leża na obszarze najżyźniejszych ziem w regionie. Istnienie miejscowości od zawsze związane było z gospodarka rolną. W pobliżu miejscowości znajdują się liczne folwarki, w niektórych z nich zachowały się dawne dwory i pałace, choć często w bardzo złym stanie technicznym, jak np. neoklasycystyczny, imponujący rozmiarami pałac w Silginach, zrujnowany barokowy pałac w Arklitach.

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013