Język:

Miejsca

Suwałki

Miasta,miasteczka, miejscowości

Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Suwalszczyzna i Puszcza Augustowska
Odległość od Green Velo
0.29 km
Kontakt
Adres:
Ks.K. Hamerszmita 16, 16-400 Suwałki
Telefon:
87 566 20 79
Adres e-mail:
Strona www:

Miasto pięknie położone pośród polodowcowego krajobrazu, nad rzeką Czarną Hańczą, jest drugim co do wielkości miastem w województwie podlaskim.

W II połowie XVII wieku pojawia się pierwsza wzmianka o Suwałkach, natomiast w roku 1715 Suwałki zostają ogłoszone miastem przez kamedułów przebywających w Klasztorze na Wigrach.

Głównym zabytkiem Suwałk jest neoklasycystyczna zabudowa ulicy Kościuszki. To tu mieszczą się: dom Marii Konopnickiej, dom rodziny Czesława Miłosza, dom malarza Alfreda Wierusza Kowalskiego oraz trzy kościoły: katolicki, ewangelicki i dawna cerkiew prawosławna, dziś świątynia katolicka. Ważnym punktem w Suwałkach jest Muzeum Okręgowe, posiadające dwa oddziały – Muzeum im. Marii Konopnickiej oraz Centrum Sztuki Współczesnej Galeria Andrzeja Strumiłły. Jednak najlepszym pomysłem na poznanie Suwałk są szlaki „Suwalskie ścieżki kulturowe” lub „Krasnoludki są na świecie”.

Suwałki tętnią życiem szczególnie latem, kiedy zjawia się tu więcej turystów oraz odbywają się ważne imprezy kulturalne. Sztandarową imprezą jest Suwałki Blues Festival – jeden z największych festiwali bluesowych w Polsce. Z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę fanów. W centrum miasta stoją ogromne sceny, festiwalowi towarzyszą seminaria, warsztaty, pokazu sprzętu muzycznego. Podczas dotychczasowych edycji zagrały sławy nie tylko z Polski, ale z całego świata. Główną ideą imprezy jest promowanie różnorodności kulturowej oraz wzmacnianie atrakcyjności turystycznej Suwalszczyzny.

 Z Suwałkami związanych jest kilka znanych osobistości: Maria Konopnicka, Edward Szczepanik czy też Andrzej Wajda.

Centrum Informacji Turystycznej w Suwałkach ****
ul. Ks.K. Hamerszmita 16
16-400 Suwałki
tel. 87 566 20 79
www.um.suwalki.pl

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013