Język:

Miejsca

Hajnówka

Miasta,miasteczka, miejscowości

Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Puszcza Białowieska i Puszcza Knyszyńska
Odległość od Green Velo
0.02 km
Kontakt
Adres:
3 Maja 45, 17-200 Hajnówka
Telefon:
85 682 43 81

Jedno z najmłodszych polskich miast, siedziba powiatu, nazywane „Bramą do puszczy”. Położone na skraju Puszczy Białowieskiej, jest doskonałym punktem startu przygody z Białowieskim Parkiem Narodowym. Hajnówka była kiedyś dość mocno związana z przemysłem drzewnym, obecnie turystyka ogrywa tu dość istotną rolę.

W centrum miasta znajduje się Pomnik Żubra – odlany jest z brązu i w pełni oddaje wielkość sylwetki żubra. Jest to ważny punkt, dlatego że sporo szlaków pieszych lub rowerowych tu zaczyna swój bieg. Jednak najważniejszą architektoniczną atrakcją miasta jest Cerkiew pw. Świętej Trójcy. Świątynia wzbudza zachwyt przede wszystkim swoją oryginalną bryłą – z zewnątrz cebulaste kopuły, w środku wielobarwne malowidła przedstawiające sceny z Biblii oraz bardzo dobrą akustyką. W obrządku prawosławnym całkowitą oprawę muzyczną zapewnia chór. To właśnie w tym soborze odbywa się Międzynarodowy Festiwal „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej” – impreza z długoletnią tradycją. W wydarzeniu uczestniczą chóry z wielu państw.

W Hajnówce godne uwagi są jeszcze Prywatne Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa oraz Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej. To pierwsze prezentuje proces kucia żelaza oraz zapewnia lekcję kowalstwa. Drugie z kolei prezentuje historię i dziedzictwo kulturowe białoruskiej mniejszości narodowej zamieszkującej Podlasie. To właśnie z Hajnówki rusza Kolejka Wąskotorowa.

Centrum Turystyki Regionu Puszczy Białowieskiej  - Lokalna Organizacja Turystyczna
ul. 3 Maja 45
17-200 Hajnówka
tel. 85 682 43 81
www.lot.bialowieza.pl

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013