Język:

Miejsca

Uzdrowisko Horyniec-Zdrój

Uzdrowiska

Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Roztocze
Odległość od Green Velo
0.02 km
Kontakt
Adres:
Sanatoryjna 3, 37-620 Horyniec
Telefon:
16 631 30 88
Udogodnienia
Udogodnienia rowerowe
 
Pierwsze wzmianki o leczniczych właściwościach wód siarczkowych w Horyńcu sięgają czasów XVI wieku. Podobno tutejsze wody pomagały zachować dobre zdrowie samej królowej Marysieńce Sobieskiej. Jednak rozwój uzdrowiska datowany jest na połowę XIX wieku, gdy miejscowość trafiła w ręce rodu Ponińskich.
 
Aleksander Poniński przyczynił sie do wybudowania pierwszych prymitywnych zakładów kąpielowych oraz gruntownie przebudował istniejący pałac w latach 1905 - 1912. W dwudziestoleciu międzywojennym powstało kilkanaście pensjonatów, a w miejscu wypływu leczniczych wód stworzono park zdrojowy. Wszystkie obiekty zdrojowe zostały zniszczone w okresie II wojny światowej. odbudowa infrastruktury uzdrowiskowej rozpoczęła się na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. W 1969 roku odrestaurowano pałac Ponińskich zniszczony przez pożar w 1946 roku. Posiadłość zaadaptowano pod sanatorium "Metalowiec", a park dworski przebudowano na teren zielony dla kuracjuszy. W 1973 roku Horyniec-Zdrój uzyskał status miejscowości uzdrowiskowej. Obecnie w Horyńcu-Zdroju znajdują się 3 sanatoria oraz wiele pensjonatów. Oferta zdrowotna jest bogata, a w ostatnich latach głównym celem przyjazdu kuracjuszy są okłady z borowiny.
 
W nieodległej Podemszczyźnie znajdują sie jedne z największych w Polsce pokładów tego surowca, który jest wykorzystywany w leczeniu wielu schorzeń.
ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013