Język:

Miejsca

Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Świętokrzyski Sztetl w dawnej synagodze w Chmielniku

Zabytki mniejszości etnicznych

Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Odległość od Green Velo
11.86 km
Kontakt
Adres:
Wspólna 13, 26-020 Chmielnik
Telefon:
734 158 969
Udogodnienia
Udogodnienia rowerowe

Chmielnik to małe miasteczko upamiętniające historię dawnych żydowskich mieszkańców. Znajdujący się tu budynek dawnej synagogi z XVIII wieku, przeistoczył się w nowoczesny Ośrodek Edukacyjno-Muzealny "Świętokrzyski Sztetl". Wizyta w muzeum nie jest zwykłym poznawaniem eksponatów, judaików i historii miejsca.

Dzięki multimedialnym mapom regionu, ekranom dotykowym, szybom holograficznym, ukrytym głośnikom - jest fascynującym "spacerem" po przedwojennych uliczkach Chmielnika, jest wyprawą w głąb nastroju i tradycji sztetla, jest spotkaniem z rodziną przygotowującą uroczysty szabat. Jest poznawaniem wielu miejsc, w których żyli obok siebie od stuleci Polacy i Żydzi i których nigdzie już w Polsce nie ma.

Synagoga prawdopodobnie została wzniesiona w latach 1633-34. Usytuowano ją w odległości 300 m na północ od rynku. Miejsce to stanowiło centrum dzielnicy żydowskiej. W sąsiedztwie synagogi wzniesiono dwie szkoły kahalne, dom talmudyczyny i mieszkanie rabina. Od płn. do synagogi przylegał cmentarz grzebalny używany od 1565 r. Budynek synagogi ulegał przeróbkom i zmianom. Bożnicę wybudowano na planie prostokąta z jednoprzestrzenną salą modlitw, dwudzielnym przedsionkiem na parterze i emporą dla kobiet nad nim. Do dziś zachowane sklepienie krzyżowe pochodzi z XIX-wiecznej przeróbki po pożarze. Jego dekorację stanowią sztukaterie. Dekoracja ścian utrzymana była w stylu rokoka. Z czasu odbudowy po pożarze pochodzi także obecna forma czterospadowego dachu i podział i dekoracja elewacji.

Informacje praktyczne:
Bilety wstępu:
Bilet normalny - 10 PLN
Bilet ulgowy - 6 PLN (wyłącznie uczniowie, studenci do 26 roku życia, emeryci, renciści)
Pakiet rodzinny - 10 PLN dorośli

Usługi przewodnickie:
Zwiedzanie Chmielnika z przewodnikiem. W programie: rynek, synagoga z zewnątrz, cmentarz żydowski, Gęsia Studnia, inne zabytki Chmielnika.
Opłaty - 25 PLN za każdą rozpoczętą godzinę pracy przewodnika dla grupy do 50 osób w języku polskim w godzinach pracy muzeum.
Poza godzinami pracy, po uprzednim ustaleniu telefonicznym lub mailowym – 50 PLN za godzinę; 50 zł za każdą rozpoczętą godzinę pracy przewodnika dla grupy do 50 osób w języku angielskim w godzinach pracy muzeum.
Poza godzinami pracy, po uprzednim ustaleniu telefonicznym lub mailowym – 100 PLN za godzinę.

Punkt Informacji Turystycznej w Chmielniku
Gminne Centrum Informacji
ul. Wspólna 13
26-020 Chmielnik
tel. 734 158 969
www.chmielnik.com
 

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013