Język:

Miejsca

Bartoszyce

Miasta,miasteczka, miejscowości

Województwo:
Warmińsko-Mazurskie
Królestwo:
Warmia i okolice
Odległość od Green Velo
0.01 km
Kontakt
Adres:
Bohaterów Warszawy 96
Telefon:
89 762 98 80

Bartoszyce są miastem nad rzeką Łyną, liczą 26 tys. mieszkańców. Prawa miejskie uzyskały w 1332 roku. Nazwa miasta nawiązuje do nazwy pruskiego plemienia Bartów zamieszkujących kilkaset lat temu tę okolicę.

Na Stare Miasto można wejść przechodząc pod gotycką, powstałą w XIV w. Bramą Lidzbarską. Z czasów średniowiecznych zachowały się dwa kościoły gotyckie, pw. św. Jana Ewangelisty w obrębie St. Miasta oraz św. Jana Chrzciciela w północnej części współczesnego miasta i średniowieczny układ zabudowy oraz spichlerze z przełomu XVIII i XIX w.

W śródmieściu stoją dwa kamienne posągi zwane babami pruskimi, unikalny dokument kultury materialnej plemion z okresu przedkrzyżackiego. Za mostem na Łynie, na wzgórzu na którym stał kiedyś zamek, znajduje sie  zbudowany w formie tarasów cmentarz wojenny z 1914 roku, z czasów walk z Rosją w Prusach Wschodnich. Lężą na nim 92 osoby. Duże wrażenie, ze względu na formę architektoniczną, robi zespół szkół wybudowany w końcu XIX w. stojący przy drodze do pobliskiego przejścia granicznego z Rosją w Bezledach.

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013