Język:

Wycieczki

Wokół Strawczyna

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
29.1 km
Czas
3:00 hh
Dla kogo
Dla miłośników dziedzictwa kulturowego, Dla amatorów pięknych widoków, Dla miłośników przyrody
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
300 min
Połączony z GreenVelo
TAK
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Oblęgorek przy skrzyżowaniu ul. Gimnazjalnej z Aleją Lipową
Miejsce końca:
Oblęgorek

Niespełna 30-kilometrowa trasa w całości przebiega przez teren gminy Strawczyn na północny-zachód od Kielc. Większość szlaku wiedzie drogami asfaltowymi w lekko pofałdowanym terenie. W drugiej części trasy spotkamy się ze zróżnicowaną nawierzchnią z udziałem dróg gruntowych oraz kilkoma podjazdami i zjazdami wymagającymi sporego wysiłku i uważności. Odcinek ten wiedzie przez malownicze, górzyste tereny Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego.

Po drodze spotkamy kilka zagospodarowanych miejsc odpoczynku. Najcenniejszym obiektem kulturowym na trasie jest Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

 

Przebieg

Oblęgorek (0,0 km) - Chełmce (3,9 km) - Promnik (9,9 km) - Strawczyn (12,9 km) - Ruda Strawczyńska (17,7 km) - Kuźniaki (19,6 km) - Hucisko (22,8 km) - Oblęgór (27,1 km) - Oblęgorek (29,2)

 

Dane techniczne

Dystans: 29,2 km
Typ roweru: Crossowy, MTB
74% drogi asfaltowe
9% drogi szutrowe
17% drogi gruntowe
Poziom trudności: trasa średnio trudna
Oznakowanie wystarczające, żółty szlak rowerowy

 

Dojazd i początek trasy

Wycieczkę rozpoczynamy w Oblęgorku przy skrzyżowaniu ul. Gimnazjalnej z Aleją Lipową prowadzącą do Pałacyku Henryka Sienkiewicza. Samochód możemy zostawić na pobliskim parkingu, gdzie znajduje się MOR przy szlaku Green Velo.

 

Opis techniczny

Aleją Lipową podjeżdżamy w kierunku pałacyku, objeżdżamy otaczający go park . Na początku wsi Chełmce przekraczamy DW nr 748. Przez miejscowość droga łagodnie się wznosi. Po lewej stronie mijamy dwór obronny oraz kościół położony na wzgórzu w odległości 250 m od szlaku. Zjazd i długi odcinek prostej drogi do wsi Promnik, gdzie znajduje się zagospodarowane miejsce biwakowe nad stawem z wiatą, ławkami i miejscem na ognisko.

W pobliskim parku znajdują się ruiny dworu z II poł. XVIII w. Lokalnymi drogami asfaltowymi docieramy do Strawczyna. Mijamy kościół  oraz zagospodarowane miejsce odpoczynku z wiatą i placem zabaw. Przy skrzyżowaniu z drogą wojewódzką w lewo odchodzi czarny szlak łącznikowy do miejsca urodzenia Stefana Żeromskiego. W pobliżu znajduje się zalew w Strawczynie z plażą oraz wiatami odpoczynkowymi. Przy kolejnym skrzyżowaniu rozpoczyna się czarny szlak łącznikowy, który pozwoli nam skrócić wycieczkę do ok. 20 km.

Szlak żółty skręca w lewo. Szutrowa droga stopniowo przechodzi w gruntową. Warto zatrzymać się przy śródleśnym oczku wodnym, przy którym znajduje się wieżyczka widokowa. Leśny odcinek szlaku kończy się przy pierwszych zabudowaniach Rudy Strawczyńskiej. W Kuźniakach mijamy ruiny pieca hutniczego  i rozpoczynamy górski odcinek naszej wycieczki, który wiedzie zboczami Pasma Oblęgorskiego. Warta uwagi jest Góra Perzowa, na szczycie której znajduje się grota św. Rozalii. Okoliczne lasy są chronione w postaci rezerwatu o tej samej nazwie.

Podążając w kierunku wschodnim, co jakiś czas odsłaniają się nam rozległe widoki na południe. W Oblęgorze czarny szlak łącznikowy doprowadza do platformy widokowej na zboczu Siniewskiej Góry (1,3 km od szlaku żółtego, intensywny podjazd) . W drodze do Oblęgorka warto się jeszcze zatrzymać przy ładnie urządzonym miejscu odpoczynku z ławkami oraz ocembrowanym źródełkiem. Zamykamy pętlę wycieczki, kończąc jazdę w Oblęgorku.

 

Atrakcje na trasie:

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Pałacyk przekazano Henrykowi Sienkiewiczowi z okazji 25-lecia pracy literackiej. Pisarz mieszkał w nim w latach 1902–1914, traktując go jako letnią rezydencję.

Po II wojnie światowej dzieci noblisty przekazały budynek na rzecz skarbu państwa. Od 1958 r. mieści się tutaj muzeum. Większość eksponatów to oryginały, uzupełnione stylizowanymi reprodukcjami. Pałacyk otacza park z zabytkowym drzewostanem.
ul. Aleja Lipowa 24
tel. 41 303 04 26, 664 384 069,
www.mnki.pl/sienkiewicz

W Oblęgorku jest również ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza, której początek znajduje się pomiędzy Aleją Lipową a szkołą.

 

Dwór obronny oraz kościół pw. św. Magdaleny i Mikołaja w Chełmcach

Dwór o grubych kamiennych murach pochodzi z II połowy XVI w., był własnością książąt Ostrogskich. To jeden z najstarszych tego rodzaju obiektów w województwie. Ciekawostkę stanowi fakt, że wejście na jego górną kondygnację prowadziło przez most zwodzony. Obecnie dwór znajduje się w rękach prywatnych.

 Ulokowaną na wzgórzu świątynię ufundował w XVII w. wojewoda lubelski, Jan Tarło. Przypomina o tym herb Topór widoczny na sklepieniu północnej kaplicy oraz nad prezbiterium. Barokowe wyposażenie pochodzi prawdopodobnie z kościoła w Chęcinach.  

 

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Strawczynie

Kościół w stylu barokowym wybudowano w XVII w. W XIX w. miała miejsce jego przebudowa. W ołtarzu głównym zachował się cenny obraz Wniebowzięcia Matki Bożej pochodzący z czasów budowy świątyni. Około 700 m od kościoła, przy drodze wojewódzkiej, znajduje się obelisk upamiętniający miejsce urodzenia Stefana Żeromskiego.

 

Ruiny pieca hutniczego w Kuźniakach

Tutaj mieścił się jeden z licznych zakładów wielkopiecowych, jakie funkcjonowały w regionie świętokrzyskim w XVIII w. Zakład w Kuźniakach działał do 1897 r., produkował żelazo, z którego wyrabiano balustrady, krzyże, kraty i inne. Ruiny wielkiego pieca zachowały się do dziś i znajdują się na terenie prywatnej posesji.

 

Platforma widokowa na zboczu Siniewskiej Góry

Siniewska Góra (449 m n.p.m.) jest najwyższym wzniesieniem Pasma Oblęgorskiego. Z platformy roztacza się spektakularny widok na Padół Strawczyński oraz pasma Gór Świętokrzyskich w okolicach Chęcin i Kielc. Obok platformy znajduje się wiata z ławkami, palenisko i stojak na rowery. To ostatni punkt na ścieżce edukacyjnej - znajdziesz tu plac zabaw, którego tematem przewodnim jest wiatr.

 

Noclegi

Hotel Grafit**** (MPR)
Kostomłoty Pierwsze 120
26-085 Miedziana Góra
tel. 41 303 22 25
www.grafithhotel.pl

Hotel Dudek*** (MPR)
ul. Leśna 2
26-080 Mniów
tel. 41 201 03 90
www.hoteldudek.pl

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013