Język:

Miejsca

Były Obóz Zagłady w Sobiborze

Muzea, parki etnograficzne, skanseny

Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Polesie
Odległość od Green Velo
0.27 km
Kontakt
Adres:
Stacja Kolejowa Sobibór 1, 22-200 Włodawa
Telefon:
82 571 98 67
Adres e-mail:

W latach 1942-43 w sąsiedztwie stacji kolejowej Sobibór funkcjonował hitlerowski obóz zagłady, będący jedną z kilku „fabryk śmierci” na terenie Generalnej Guberni, powstałych w ramach akcji Reinhard. Zwożono tu i uśmiercano  Żydów z wielu krajów Europy.

W październiku 1943 r. więźniowie wzniecili zbrojne powstanie i ok. 300 z nich udało się uciec. Niemcy natychmiast zlikwidowali obóz, zacierając ślady śmierci blisko 250 tys. mieszkańców Europy. Od 1993 roku na terenie byłego obozu działa muzeum, a od 2003 powstaje Aleja Pamięci zainicjowana przez społeczne organizacje z Polski, Niemiec i Holandii. Wzdłuż głównej drogi prowadzącej do mauzoleum z prochami pomordowanych układane są kamienie z nazwiskami lub nazwami miejsc pochodzenia ofiar. Ich pamięci poświęcony jest też wymowny pomnik przedstawiający żydowską więźniarkę z dzieckiem. Sobiborskie muzeum, będące filią Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie, czeka w najbliższych latach rozbudowa według projektu wyłonionego w międzynarodowym konkursie.

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013