Język:

Miejsca

Monastyr w Jabłecznej

Zabytki sakralne

Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Dolina Bugu
Odległość od Green Velo
2.66 km
Kontakt
Adres:
Jabłeczna 69, 21-515 Jabłeczna
Telefon:
+48 83 378 31 11

Jedno z najważniejszych i najstarszych miejsc prawosławia w Polsce, z kultem św. Onufrego pustelnika rozwijającym się nieustannie od co najmniej XV w.  Według podań ustronne miejsce na nadbużańskich łąkach, oddalone ok. 2 km od wsi Jabłeczna, wybrał sam święty, którego ikona miała przypłynąć tu z wodami Bugu.

Centrum sanktuarium stanowi murowana klasycystyczna cerkiew, przykryta złoconą kopułą, wzniesiona w latach 1838-40. W wyposażeniu świątyni zwraca uwagę bogato zdobiony ikonostas z wizerunki ikonami z XVIII w. oraz dwa starsze wizerunki otoczone kultem – św. Onufrego i Bogurodzicy. Cerkiewno-klasztorny zespół otoczony jest murem z bramą zwieńczoną złoconą kopułą, a na zewnątrz zabudowań znajdują się dwie kaplice z pocz. XX w. – pw. Zaśnięcia NMP (w sąsiedztwie cerkwi) oraz Św. Ducha (na łąkach na wschód od klasztoru). Corocznie w czerwcu (24-25) na odpust św. Onufrego przybywają do Jabłecznej tysiące pielgrzymów, którzy uczestniczą w wielogodzinnych uroczystościach w cerkwi i w procesjach do kaplic.

Stauropigialny Klasztor św. Onufrego w Jabłecznej
Jabłeczna 69
21-515 Sławatycze
tel. 83 378 31 11
www.klasztorjableczna.pl
e-mail: klasztjabl@interia.pl

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013