Język:

Miejsca

Krzyczew – kościół św. Jerzego

Zabytki sakralne

Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Dolina Bugu
Odległość od Green Velo
5922.05 km
Kontakt
Adres:
Krzyczew 18, 21-550 Krzyczew
Telefon:
+48 83 34 16 720, +48 83 34 26 289

Niewielka drewniana świątynia stoi tuż nad Bugiem, na wysokiej skarpie porośniętej starymi drzewami. Zbudowana w 1683 r. jako cerkiew unicka pw. św. Demetriusza Męczennika, ma prostą trójdzielną bryłę (prezbiterium, nawa i babiniec), przykrytą spadzistym dachem i zwieńczoną sygnaturką z małą kopułką. Od roku 1875, po kasacie unii, służyła prawosławnym, a od 1919 r. jest kościołem katolickim pw. św. Jerzego (obecnie filialnym parafii w sąsiednich Neplach).

Przy kościele zachował się kamienny nagrobek z 1832 r. właścicielki Krzyczewa Marianny z Korotyńskich Bogusławskiej. Spod kościoła wiedzie droga do dawnego zespołu dworsko-parkowego z pocz. XIX w, gdzie znajdziemy m.in. murowany dworek z oficyną, a w zadrzewieniach podworskiego parku stary unicki cmentarz z kilkoma nagrobkami.

W bliskim sąsiedztwie kościoła stoi słup graniczny nr 1290, a poniżej wodowskaz łatowy na Bugu. Często można spotkać tu pograniczników z placówki w pobliskich Bohukałach, a także uczestników spływów kajakowych po Bugu.

Krzyczew – kościół św. Jerzego

Niewielka drewniana świątynia stoi tuż nad Bugiem, na wysokiej skarpie porośniętej starymi drzewami. Zbudowana w 1683 r. jako cerkiew unicka pw. św. Demetriusza Męczennika, od roku 1875, po kasacie unii, służyła prawosławnym, a od 1919 r. jest kościołem katolickim pw. św. Jerzego (obecnie filialnym parafii w sąsiednich Neplach). Przy kościele nagrobek z 1832 r. właścicielki Krzyczewa Marianny Bogusławskiej, a stary unicki cmentarz można znaleźć w podworskim parku.

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013