Język:

Miejsca

Zamość – miasto idealne

Miasta,miasteczka, miejscowości

Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Roztocze
Odległość od Green Velo
59.73 km
Kontakt
Adres:
Rynek Wielki 13, 22-400 Zamość
Telefon:
84 639 22 92, 84 63 93 143
Adres e-mail:
Strona www:
Udogodnienia rowerowe

Miasto-twierdza lokowane w 1580 r., zbudowane według renesansowych traktatów, zakładających funkcjonalne rozplanowanie na wzór idealnego ludzkiego organizmu.  Twórcami miasta, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO , byli: włoski architekt Bernardo Morando oraz kanclerz i hetman Jan Zamoyski.

Centrum miasta stanowi Rynek Wielki (100x100 m), otoczony kamienicami z podcieniami w parterze i zwieńczonymi wysokimi ozdobnymi attykami. Najpiękniejsze kamienice – ormiańskie, mieszczące m.in. muzeum, stoją w północnej pierzei, a obok nich Ratusz z wyniosłą wieżą (z której odgrywany jest hejnał) i reprezentacyjnymi dwutraktowymi schodami. W sąsiedztwie rynku dwa mniejsze – Wodny i Solny, a także główne gmachy miasta i ordynackiej władzy – pałac magnacki, Akademia Zamojska, Kolegiata z rodowym mauzoleum Zamoyskich oraz Arsenał z kolekcją wojennych trofeów magnatów.

Zamość był w przeszłości świetnie ufortyfikowaną twierdzą, której nie zdobyli Kozacy, Tatarzy, Szwedzi. Historię i budowę twierdzy przybliża trasa turystyczna w Nadszańcu i Bastionie VII oraz nowoczesne Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał. W sąsiedztwie muzeum piękny Park Miejski z okresu międzywojennego, a nieco dalej na południe Ogród Zoologiczny.

Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej w Zamościu
Rynek Wielki 13
22-400 Zamość
tel. 84 639 22 92
www.zci.zamosc.pl
e-mail:  zci@zamosc.pl
Informacja o godzinach otwarcia na stronie internetowej Centrum
Na zewnątrz i w środku budynku znajdują się stojaki rowerowe,  przy centrum istnieje wypożyczalnia rowerów

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013