Język:

Miejsca

Zagroda sitarska w Biłgoraju

Parki/muzea etnograficzne

Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Roztocze
Odległość od Green Velo
1.05 km
Kontakt
Adres:
ul. Nadstawna 32, 23-400 Biłgoraj
Telefon:
84 686 04 84 / 84 686 27 33
Udogodnienia rowerowe

Miasto na skraju Puszczy Solskiej, założone w 1578 r. przez Gorajskich na wzniesieniu zwanym Biały Goraj, już w XVII wieku stało się znanym ośrodkiem sitarskim z własnym cechem.

Rzemieślnicy, którzy przybyli z mazowieckiego Goszczyna i świętokrzyskiego Rakowa, znaleźli tu bogactwo surowca do wyrobu sit z siatkami tkanymi z końskiego włosia, oprawianymi z drewniane obręcze- łuby. Sitarze biłgorajscy sprzedawali swoje wyroby daleko poza regionem, wędrując do wielu państw Europy i Azji. W Biłgoraju przy ul. Nadstawnej zachowała się oryginalna Zagroda Sitarska, z domem z 1810 r., pokrytym gontem, mieszczącym izby mieszkalne oraz pracownię z warsztatami – ręcznym i nożnym do tkania siatek - płócienek. Przy domu możemy oglądać drewutnię z narzędziami do obróbki drewna, którymi sitarze przygotowywali łuby. Corocznie w mieście organizowane są plenerowe widowiska, przywołujące obrzędy pożegnania i powitania sitarzy po długich, wielomiesięcznych handlowych podróżach.

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013