Język:

Miejsca

Ulanów

Miasta,miasteczka, miejscowości

Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu
Odległość od Green Velo
0.04 km
Kontakt
Adres:
Rynek 5, 37-410 Ulanów
Telefon:
608 667 775, 15 876 30 41
Adres e-mail:
Strona www:
Udogodnienia
Udogodnienia rowerowe

Miasteczko Ulanów położone w widłach Tanwi i Sanu słynie z tradycji flisackich. W mieście istniała przystań rzeczna, gdzie ładowano towary na statki płynące w dół Wisły, dlatego Ulanów nazywano Małym Gdańskiem. Ponadto w Ulanowie powołana była szkoła flisacka i pracownia szkutnicza.

Głównym zajęciem flisaków było spławianie drewna, które było zajęciem dość niebezpiecznym. Ulanowscy flisacy spływali z drewnem nawet do Gdańska. Spadek opłacalności spływów pojawił się w chwili rozpowszechniania przewozu towarów kolejami. Ostatnie zanotowane spływy drewna kontrolowane przez ulanowskich flisaków nastąpiły w latach 60. XX wieku. Obecnie na Tanwi i Sanie można spotkać tratwy, którymi spływają członkowie Bractwa Flisackiego pw. św. Barbary. W 2009 roku w Ulanowie odbył się Międzynarodowy Zjazd Flisaków. W 2014 roku Bractwo wpisano na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Organizowane spływy posiadają niepowtarzalny urok, a podziwianie pięknych okoliczności przyrody towarzyszy kosztowaniu tradycyjnej kuchni flisackiej. W mieście znajduje się kościół pw. Świętej Trójcy, zwany flisackim, którego początki sięgają XVII wieku, gdy był fundowany przez Zamojskich.

W Ulanowie znajduje się modrzewiowy kościół zbudowany w 1643 roku. Wszystkie ściany i sufity w jego wnętrzu zdobią polichromie wykonane na płótnie, które dają złudzenie że świątynia jest murowana i uwydatniającą istniejące filary, gzymsy czy rozety. Przedstawiają też sceny ze Starego i Nowego Testamentu, kult Madonny i elementy odnoszące się do flisaków.

 

Urząd Gminy i Miasta Ulanów

Rynek 5, 37-410 Ulanów

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013