Język:

Miejsca

Majdan Lipowiecki - kapliczka na Płomieniu i sosna o pięciu pniach

Zabytki sakralne

Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Roztocze
Odległość od Green Velo
0.01 km

Wewnątrz głębokich lasów Płaskowyżu Tarnogrodzkiego na rozstaju dróg leśnych w pobliżu wsi Cetynia znajduje się kapliczka na Płomieniu. Jest to swoiste sanktuarium, gdzie okoliczna ludność chętnie pielgrzymuje. Zgodnie z miejscową tradycją na Płomieniu doszło do objawienia Matki Boskiej w XVIII wieku.

W tym miejscu wybudowano kapliczkę z obrazem Matki Boskiej. Obiekt nie przetrwał II wojny światowej, jednak w 1946 roku doszło do kolejnego objawienia. Kaplica została odbudowana, jednak bliskość granicy z ZSRR uniemożliwiała częste odprawianie nabożeństw. Na początku XXI wieku kaplice odnowiono oraz okolice wyposażono w infrastrukturę dla wiernych. Ponadto rozstaj dróg na Płomieniu jest znany również z ciekawostki przyrodniczej. Obok kapliczki rośnie dorodna sosna, która posiada nienaturalnie aż pięć pni wyrastających z jednego korzenia. Tak duży ewenement przyrodniczy nie jest często spotykany, a tajemniczy wygląd drzewa jest łączony zgodnie z legendą z objawieniami. Kapliczka na Płomieniu i sosna o pięciu pniach są położone z dala od domów w bliskiej odległości granicy z Ukrainą, dlatego miejsce to polecane jest głównie dla mniej wymagających turystów.

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013