Język:

Miejsca

Wielkie Oczy

Miasta,miasteczka, miejscowości

Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Roztocze
Odległość od Green Velo
0.02 km
Kontakt
Adres:
Leśna 2, 37-627 Wielkie Oczy
Telefon:
16 631 01 26
Adres e-mail:
Strona www:
Udogodnienia
Udogodnienia rowerowe

Wśród rozległych pól pogranicza polsko-ukraińskiego rozciąga się wieś o egzotycznie brzmiącej nazwie Wielkie Oczy. Z pozoru niewielka miejscowość posiada wiele interesujących zabytków, w tym świątynie aż trzech wyznań. Początki wsi datowane są na XIV wiek, a ciekawa nazwa pochodzi od stawów.

W 1671 roku Wielkie Oczy otrzymały prawa miejskie, które utraciły dopiero w 1935 roku. W latach 30. XX wieku miasteczko charakteryzowało sie typową galicyjską mieszanką etniczno-religijną, w której dominowali Polacy, Ukraińcy i Żydzi. W XVIII wieku powstała parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, w której znajduje się słynący cudami obraz Matki Boskiej Wielkoockiej.

Początki cerkwi pw. św. Mikołaja Cudotwórcy sięgają końca XVI wieku. Po wielu zniszczeniach cerkiew grekokatolicka w obecnym kształcie powstała w 1924 roku. Świątynia przetrwała II wojnę światową w stanie nienaruszonym a po akcji Wisła została zaadaptowana pod magazyn. Pomimo sporadycznego odprawiania nabożeństw oraz drobnych prac konserwatorskich stan techniczny świątyni jest zły. Obiekt jest tym bardziej godny uwagi, gdyż jest to jedyna w Polsce cerkiew zbudowana z tzw. muru pruskiego, czyli wykonana metodą szachulcową. Kolejną świątynią w Wielkich oczach jest synagoga z 1910 roku. Po II wojnie światowej została przekazana miejscowej spółdzielni rolniczej i popadała coraz bardziej w ruinę. Dopiero w 2011 roku dzięki inicjatywie  władz gminy obiekt został odremontowany. Ponadto w Wielkich Oczach znajduje się dwór obronny z XVII wieku, w którym obecnie znajduje się urząd gminy.

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013