Język:

Miejsca

Srokowo

Miasta,miasteczka, miejscowości

Województwo:
Warmińsko-Mazurskie
Królestwo:
Północne Mazury
Odległość od Green Velo
0.84 km
Kontakt
Adres:
Srokowo, 11-420 Srokowo
Telefon:
89 754 45 20
Adres e-mail:
Strona www:

Wieś, niegdyś miasto położone u stóp Diabelskiej Góry (156 metrów n.p.m.), z której rozciąga się szeroki widok na wschód i zachód. Leży w bezpośrednim sąsiedztwie Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Obecna nazwa miejscowości nadana została w 1950 roku dla uczczenia Stanisława Srokowskiego, wybitnego geografa, badacza Prus Wschodnich, konsula RP w Królewcu, po II wojnie światowej przewodniczącego Państwowej Komisji Ustalania Nazw Miejscowości.

Srokowo uzyskało prawa miejskie w 1405 roku. O tym, że było miastem, przypomina kształt zabudowy z rynkiem, barokowym ratuszem i spichlerzem. Niedaleko rynku stoi gotycki kościół parafialny, jednonawowy, choć drewniana konstrukcja wnętrza, wsparta na słupach, dzieli je na trzy części. Srokowo utraciło prawa miejskie w 1945 roku ze względu na duże zniszczenia wojenne zabudowy. Miejscowość jest dogodnym punktem wypadowym dla turystów chcących obejrzeć dawne dwory bogatych właścicieli ziemskich w Jegławkach i Skandławkach. Atrakcją dla miłośników ptactwa może być wyprawa rowerowa do oddalonego o około 10 kilometrów rezerwatu Jezioro Oświn (Siedmiu Wysp). Przy zachodnim brzegu jeziora wznosi się wzgórze idealne do jego obserwacji.

Urząd Gminy Srokowo
Plac Rynkowy
111-420 Srokowo

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013