Język:

Miejsca

Centrum Nauki Leonardo da Vinci oraz zespół pałacowo-parkowy w Podzamczu Chęcińskim

Zamki i pałace

Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Odległość od Green Velo
10.38 km
Kontakt
Adres:
Podzamcze 45
Telefon:
609 290 121
Adres e-mail:
Strona www:
Udogodnienia

Na początku XVII wieku, Starosta chęciński Jan Branicki herbu Gryf, wzniósł dwór obronny na miejsce istniejącego wcześniej folwarku. Następnie dwór rozbudowano, dodając oficynę i przekształcając siedzibę obronną na reprezentacyjny pałac, najprawdopodobniej według projektów słynnego architekta Tylmana z Gameren, który był m.in. architektem królewskim Michała Korybuta Wiśniowieckiego.

Dziś pałac wchodzi w skład Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego. Jest to nowość na mapie produktów turystycznych regionu świętokrzyskiego, adresowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkolnej, którzy będą uczyć się poprzez zabawę. Odwiedzający mogą zapoznać się ze stworzoną w Mediolanie wystawą "Świat Leonarda", ukazującą geniusz techniczny i artystyczny renesansowego naukowca.  Wystawa prezentuje dwa zbiory projektów mistrza: "Kodeks o Lataniu", czyli studium nad lotem ptaków oraz "Kodeks Atlantycki", czyli zestawienie koncepcji maszyn stworzonych przez Leonarda. Oprócz konkstrukcji, zwiedzający mogą zapoznać się z kunsztem malarskim mistrza na podstawie "Ostatniej Wieczerzy" i "Damy z gronostajem". Dzięki technikom multimedialnym można "ożywić" najsłynniejszy obraz Leonarda! Cecylia Gallerani głaska gronostaja, rusza oczami,  a nawet ziewa znudzona długim pozowaniem. Pierwsze piętro obiektu to raj dla wszystkich ciekawych praktycznych zastosowań fizyki w wielu dziedzinach życia. I tak można wejść do koła obrotowego, zobaczyc pokój Amesa i lej wodny. Na przestzeni poza budynkiem zajdują się kolejne interaktywne obiekty np. laserowa harfa.

Oferta RCNT jest skeirowana do grup zorganizowanych i turystów indywidualnych. Oprócz jednorazowego zwiedzania wystawy pod okiem animatorów, obiekt dysponuje zapleczem pomieszczeń, sal i laboratoriów  do organizacji warsztatów i zajęć naukowych. RCNT zaprasza do kontaktu placówki naukowe i kulturalne oraz instytucje zainteresowane organizacją warsztatów i konferencji. Przy obiekcie znajduje się restauracja i pokoje hotelowe, które dopełniaja oferty obiektu.
                                                           

Informacje praktyczne:
Bilety wstępu:
Bilet normalny  15 PLN
Bilet ulgowy  9 PLN (dzieci, młodzież, studenci)
Bilet rodzinny (2 dorosłych, 2 dzieci)   40 PLN
Bilet grupowy normalny (grupa powyżej 10 os., 10 PLN)
Bilet grupowy ulgowy  5 PLN (dzieci, młodzież, studenci)

Zwiedzanie bezpłatne:
Dziecko do 3 lat, 1 opiekun grupy na 10 osób, osoba niepełnosprawna, 1 opiekun  osoby niepełnosprawnej (w przypadku osób z niepełnosprawnością po okazaniu kopii orzeczenia o niepełnosprawności oraz dokumentu ze zdjęciem).

Usługi przewodnickie:
Bezpłatnie na życzenie grup.

Punkt Informacji Turystycznej w Chęcinach
ul. Małogoska 7
26-060 Chęciny
tel. +48 41 315 18 29
www.checiny.pl    
e-mail: informacja@checiny.pl

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013