Język:

Miejsca

Węgorzewo

Miasta,miasteczka, miejscowości

Województwo:
Warmińsko-Mazurskie
Królestwo:
Północne Mazury
Odległość od Green Velo
173.27 km
Kontakt
Adres:
Węgorzewo, 11-600 Węgorzewo
Telefon:
87 427 40 09
Adres e-mail:
Strona www:

Mazurskie miasto liczy 11,8 tysiąca mieszkańców. Jest ważnym ośrodkiem turystycznym na północy Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. W mieście stoi zabytkowy zamek krzyżacki z XIV wieku, wielokrotnie niszczony i mocno przebudowany, oraz późnogotycki kościół parafialny z początku XVII wieku, z najstarszymi na Mazurach organami.

Warto zobaczyć też wzniesiony z czerwonej cegły modernistyczny kościół, dawniej ewangelicki, dziś grekokatolicki, wybudowany w latach 30. XX wieku. W sąsiedztwie portu znajduje się Muzeum Kultury Ludowej wraz z niewielkim skansenem. Budynek stacji mieści Muzeum Tradycji Kolejowej, z którego odjeżdża kolej turystyczna do Gierłoży i Kętrzyna. Duży port jachtowy i przystań pasażerska połączone są z pobliskim jeziorem Mamry rzeką Węgorapą i Kanałem Węgorzewskim.

W południowej części miasta, na trasie pętli rowerowej otaczającej Węgorzewo, na wysokim wzgórzu nad taflą jeziora Święcajty, leży cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej, na którym pochowano 340 żołnierzy niemieckich i 234 rosyjskich. Ze wzgórza rozpościera się malownicza panorama.

Najwybitniejszym mieszkańcem grodu był urodzony tu i mieszkający do śmierci wybitny europejski przyrodnik, pastor, najznakomitszy badacz przyrody Prus w XVIII wieku – Jerzy Andrzej Helwing (1666–1748), członek Berlińskiej Akademii Nauk, twórca unikatowych zielników i zbiorów ptasich jaj. Helwing zbierał także minerały, których kolekcję odkupił od niego król Polski Stanisław Leszczyński.

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013