Język:

Miejsca

Centrum Kulturowo-Archeologiczne w Nowej Słupi

Zabytki Archeologiczne

Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Odległość od Green Velo
17.23 km
Kontakt
Adres:
Świętokrzyska, 26-006 Nowa Słupia
Telefon:
+48 41 389 70 44
Udogodnienia
Udogodnienia rowerowe

Nowa Słupia to miejscowość położona u stóp Łysej Góry, w sercu Gór Świętokrzyskich. Zobaczyć w niej można figurę legendarnego Pielgrzyma Świętokrzyskiego oraz zwiedzić Centrum Kulturowo-Archeologiczne z rekonstrukcją starożytnej osady z pierwszych wieków naszej ery. Wizyta w Centrum umożliwia zapoznanie się z wieloma tradycyjnymi rzemiosłami, obrzędami i wierzeniami kultury przeworskiej. W połowie sierpnia odbywają się tu Dymarki Świętokrzyskie prezentujące proces wytopu żelaza w piecach dymarskich tradycyjną metodą sprzed 2000 lat.

Centrum Kulturowo – Archeologiczne w Nowej Słupi to obszar około 4 hektarów położonych nad strumykiem, którego źródła znajdują się u podnóża Łysej Góry. Zlokalizowane tu obiekty mają odzwierciedlenie w badaniach i odkryciach archeologicznych. Są nimi liczne chaty, ziemianki, w jakich zamieszkiwali bądź, w których przebywali ludzie zajmujący się wytopem żelaza w czasach prężnie działającego ośrodka metalurgicznego na naszym terenie. Wszystkie wzniesione budowle powstały techniką, jaka stosowana była przez ówczesnego człowieka 2000 lat temu bez użycia choćby jednego gwoździa.


Obszar Centrum jest połączeniem technik budownictwa stosowanych przez barbarzyńskie plemiona mieszkające na naszym terenie i militarnego budownictwa rzymskiego. Nie ma na terenie naszego kraju osady, którą rekonstrułowanoby z tak ogromną determinacją i konsekwencją, doprowadzając do wiernego odtworzenia wioski nawiązującej do kultury przeworskiej z drugiej zaś strony prezentującej oblicze budownictwa pogranicza prowincji rzymskich tzw. limesu.

Spacer po Centrum rozpoczynamy od barbarzyńskiej części mieszczącej się na terenie starego „Piecowiska”. Strefa ta powstała w oparciu o liczne badania archeologiczne na terenie całego kraju i prezentuje zarówno budownictwo jak i wytwórczość określaną przez archeologów, jako kultura przeworska. Rozmieszczenie odtworzonych w tym miejscu budynków nawiązuje do zabudowy potwierdzonej badaniami, jakie były prowadzone na licznych osadach tejże kultury, związanej z centralną i południową częścią Polski od około III wieku przed naszą erą do IV wieku naszej ery. Wszystkie powstałe w tej strefie struktury są odzwierciedleniem budownictwa z pierwszych wieków naszej ery.

Starożytna Osada jest częścią wystawy Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi (obowiązuje jeden bilet wstępu).
 

 

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013