Język:

Aktualności

Trasa Green Velo podbiła Lwów

9 września 2017

Tłumy na stoisku promocyjnym, długie kolejki przed kinem 5d, w którym wyświetlaliśmy filmy o trasie Green Velo i grad pytań od ukraińskich dziennikarzy na konferencji prasowej. Promocja Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo podczas Festiwalu Partnerstwa we Lwowie okazała się ogromnym sukcesem.

Przez trzy dni ostatniego weekendu na lwowskim rynku trwała kolejna edycja dużej plenerowej imprezy  Festiwal Partnerstwa Polsko - Ukraińskiego, w której wzięło udział kilka polskich regionów. Po raz pierwszy na rynku pojawiło się także stoisko promocyjne Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo.

Do Lwowa pojechaliśmy z mobilnym kinem 5D, w którym wyświetlaliśmy filmy  Green Velo. Obok kina, na specjalnych ladach rozłożyliśmy kilka tysięcy folderów i map o szlaku, po polsku, rosyjsku, ukraińsku i angielsku. To wszystko „rozchodziło się” w mgnieniu oka, zabierane nie tylko przez mieszkańców miasta, ale też turystów polskich, hiszpańskich, niemieckich, angielskich, rosyjskich którzy w każdy weekend dosłownie okupują Lwów.  W mieście tym działają bardzo aktywnie stowarzyszenia rowerzystów, trzy razy dziennie do Przemyśla, raz do Rzeszowa i raz do Chełma czyli do miast na trasie Green Velo jeździ nowoczesny, bardzo wygodny i tani pociąg, który zabiera rowery. Ta południowo - wschodnia część trasy, stała się dla mieszkańców Lwowa bardzo dostępna, a trzeba też pamiętać, że Ukraińcy nie mają już wiz do Unii Europejskiej. Dlatego stawiamy mocno na promocję w tym kraju. Mieszkańcy zachodniej nas dobrze znają, lubią, rozumieją język, a ceny mamy w miarę przystępne, w porównaniu z innymi krajami Europy Zachodniej – mówi dyrektor biura Zarządu Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, Małgorzata Wilk – Grzywna, która koordynowała stoisko Green Velo we Lwowie, rozdając materiały promocyjne na stoisku razem z koordynatorem trasy w województwie podkarpackim - Kingą Kostępską oraz koordynatorem w województwie lubelskim - Anną Pietruszką.

Ukraińcy ze Lwowa doskonale znają przede wszystkim trzy południowe województwa z trasy Green Velo, czyli: Lubelskie, Podkarpackie i Świętokrzyskie, ale padało także wiele pytań o urlop na Mazurach, w okolicach zalewu Wiślanego oraz o Białystok na Podlasiu.

Pierwszego dnia pobytu delegacji Green Velo we Lwowie Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej z Kijowa zorganizował także konferencję prasową dla dziennikarzy. Przyszli na nią przedstawiciele kilkunastu redakcji, w tym także redakcji czasopism turystycznych i typowo rowerowych, którzy zadawali bardzo szczegółowe pytania o trasę, jej oznakowanie, standardy itp., ale też pytali o przyszłość szlaku, czy będzie się rozwijał, czy będzie wydłużany o kolejne kilometry, jak będzie promowany na Ukrainie itp. Już pierwszego dnia o przyjeździe kina 5D do Lwowa informowały lokalne telewizje, co sprawiło, że kino to było bardzo oblegane i trzeba było stać około godziny, aby zobaczyć filmy z trasy.    

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013