Język:

Aktualności

Poznawaj Warmię i Mazury z Cittaslow

29 sierpnia 2019

Są w Polsce takie miasta, gdzie czas płynie jakby wolniej, gdzie żyje się spokojnie i po prostu dobrze, gdzie kultywowana jest tradycja gościnności, gdzie dba się o dziedzictwo i świadczące o bogatej historii zabytki.

Wiele z nich znajdziemy w regionie warmińsko-mazurskim, także na szlaku Green Velo. Poznamy je po tym, że posługują się charakterystycznym logo ze ślimakiem – symbolem międzynarodowej sieci Cittaslow.

Cittaslow to idea, która wywodzi się z ruchu Slow Food. Narodziła się we Włoszech w 1998 roku, a kilka lat później cztery włoskie miasteczka powołały międzynarodowe stowarzyszenie Cittaslow, które skupia miasta dobrej jakości życia. Sieć ta cały czas się rozwija. Do międzynarodowego stowarzyszenia mogą należeć ośrodki liczące mniej niż 50 tysięcy mieszkańców, które za cel nadrzędny stawiają sobie poprawę jakości życia.

Najwięcej miast Cittaslow  w Polsce znajdziemy w województwie warmińsko-mazurskim. Wiele z nich możemy odwiedzić podążając szlakiem Green Velo (Górowo Iławeckie, Lidzbark Warmiński, Bartoszyce, Gołdap) lub też urządzając sobie kilkunastokilometrową wycieczkę w okolicy Szlaku (Orneta, Dobre Miasto, Jezioramy, Reszel, Bisztynek, czy Sępopol).

Poczuj atmosferę miast spod znaku ślimaka! Każde z nich posiada swój unikalny klimat, ale łączy je kultura dobrego życia i gościnności. Miasta te stawiają na działania prospołeczne i prośrodowiskowe, dbają o zachowanie niepowtarzalnego charakteru każdego z miast poprzez renowację zabytków oraz pielęgnowanie lokalnej wytwórczości i prośrodowiskowe. Miejscowości spod znaku Citaslow wykorzystują też nowoczesne technologie i nowatorskie sposoby organizacji miasta, tak aby spokojne tempo życia nie stało w sprzeczności z ciągłym i przemyślanym rozwojem.

 

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013