Język:

Aktualności

Przebudowa Drogi Narewkowskiej w Puszczy Białowieskiej

2 września 2019

Ostatni etap inwestycji w okolicach Puszczy Białowieskiej. Prace na siedmiokilometrowym odcinku biegnącym przez teren Nadleśnictwa Białowieża mają potrwać do końca miesiąca.

Dokończenie robót pozwoli otworzyć zmodernizowaną drogę, co jest bardzo dobrą wiadomością dla mieszkańców, turystów oraz rowerzystów korzystających ze szlaku Green Velo.

O przebudowę wielokrotnie apelowały o to m.in. Białowieski Park Narodowy, wszystkie samorządy, mieszkańcy, właściciele i pracownicy lokalnych firm, służby medyczne, strażacy, policjanci, strażnicy graniczni, a także organizacje pozarządowe.

Biegnąca przez teren nadleśnictw Browsk i Białowieża (od drogi wojewódzkiej nr 689 Białowieża – Hajnówka do wsi Janowo w gminie Narewka) kilkunastokilometrowa droga łączy tzw. polanę białowieską z północną częścią Puszczy, w tym popularnymi wśród turystów obszarami parku narodowego, jak Kosy Most. Z kolei mieszkańcom czy służbom ratunkowym skraca ona istotnie podróż między wsiami Białowieża i Narewka – bez niej trzeba nadłożyć ok. 20 km, by przejechać z jednej do drugiej, generując przy tym dodatkowe zanieczyszczenia od spalin oraz CO2. Przez drogę przebiega też trasa Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo.

Droga Narewkowska została zbudowana w latach 70. jako droga leśna i od tej pory nie była remontowana ani modernizowana. W 2001 roku trasa została udostępniona dla ruchu publicznego. Po kilkunastu latach użytkowania, z uwagi na fatalny stan nawierzchni, urzędy gmin Białowieża i Narewka wystąpiły z inicjatywą przebudowy drogi. Prace modernizacyjne zostały ograniczone do wymiany nawierzchni i oczyszczenia terenów przyległych. Droga nie jest poszerzana, nie są budowane wzdłuż niej rowy ani wycinane drzewa, w toku prac nie zostaną naruszone siedliska przyrodnicze.

Żródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013