Język:

Aktualności

Świecąca ścieżka rowerowa w Lidzbarku Warmińskim

19 listopada 2019

Lidzbark Warmiński to jedno z niewielu miejsc na świecie i jedyne w Polsce, gdzie testowana jest świecąca po zmroku ścieżka rowerowa.

Krótki, bo zaledwie stumetrowy odcinek takiej trasy znajduje się na trasie z Lidzbarka Warmińskiego do Wielochowa – miejscowości położonej nad malowniczym jeziorem. 
W dzień nawierzchnia tej niezwykłej drogi dla rowerów ma kolor niebieski, który doskonale wpisuje się w krajobraz okolic jeziora Wielochowskiego. Nocą emituje ciemnoniebieskie światło, które oprócz walorów estetycznych poprawia widoczność, a co za tym idzie – także i bezpieczeństwo rowerzystów.
Ścieżka świeci dzięki luminoforom, specjalnym substancjom syntetycznym,  które ładują się za pomocą światła dziennego, a potem oddają nagromadzoną energię nawet przez 10 godzin. Taki efekt daje materiał, z którego zbudowana jest ścieżka – nie ma konieczności wspomagania jej dodatkowymi źródłami energii.
Świecące ścieżki rowerowe wciąż wzbudzają zainteresowanie rowerzystów na całym świecie. Podobne rozwiązanie jest już w Holandii, gdzie fluorescencyjny wzór na ścieżce przypomina motywy znane z obrazu „Gwieździsta noc” Vincenta van Gogha. Trasa to fragment szlaku rowerowego poświęconego artyście. Wszystko dzięki światłom ledowym, które absorbują światło słoneczne, a zgromadzoną energię oddają w nocy.
Inna świecąca ścieżka znajduje się w Huston w Stanach Zjednoczonych. Z trasy korzysta wielu studentów – wielu z nich korzysta z rowerów także po zmroku. Ze względów bezpieczeństwa trasę pokryto ekologiczną farbą.

Fot. Materiał prasowy

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013