Język:

Aktualności

Aleja Olimpijczyków w podlaskim MPR

17 września 2020

Aleja Olimpijczyków w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji Szelment powiększyła się o kolejnych 13 płyt z nazwiskami zasłużonych polskich sportowców.

Idea honorowania polskich i zagranicznych olimpijczyków narodziła się cztery lata temu, a jednym z głównych pomysłodawcą był Wojciech Fortuna – polski mistrz olimpijski z Sapporo z 1972. Na początku było tylko 8 płyt, a dzisiaj mamy ich już 32. Twarzą tej inicjatywy jest nadal Wojciech Fortuna, cały czas będąc blisko związany z Wojewódzkim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji Szelment (WOSiR Szelment), gdzie jest m.in. kustoszem wystawy polskich olimpijczyków i mistrzów sportowych „Od Marusarza do Małysza i Kowalczyk”.

W czwartej edycji odsłaniania tablic w Alei Olimpijczyków w Szelmencie uhonorowano następujących sportowców: Jerzy Zdzisław Kulej, Janusz Zarenkiewicz, Henryk Petrich (wszyscy boks), Stanisław Gąsienica Daniel, Janusz Fortecki (skoki narciarskie), Kazimierz Kmiecik , Jan Domarski, Andrzej Szarmach (piłka nożna), Elwira Seroczyńska (łyżwiarstwo szybkie), Konrad Paszkiewicz, Grzegorz Skowroński (zawodnicy strongman), Krystyna Danilczyk-Zabawska (pchnięcie kulą), Janusz Gerard Pyciak-Peciak (pięciobój nowoczesny).

Wraz z tablicami każdorazowo zasadzane są Dęby Pamięci, które symbolizować mają pamięć o sukcesach poszczególnych sportowców.

WOSiR Szelment jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Podlaskiego i Miejscem Przyjaznym Rowerzystom na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo.

tekst: Marcin Nawrocki, Kamil Timoszuk

 

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013