Język:

Aktualności

Biskupiec świętuje 625-tą rocznicę praw miejskich

9 października 2020

Od 9 do 11 października Biskupiec świętuje! Mija 625 lat od uzyskania przez miasto aktu lokacyjnego.

Obchody jubileuszu rozpoczną się 9 października (piątek) Uroczystą Sesją Rady Miejskiej o godz. 12 w Biskupieckim Domu Kultury, a po nim wręczone zostaną tytuły honorowe. Po podjęciu uchwał i zakończeniu sesji odbędzie się wykład historyczny Stanisława Achremczyka. Profesor przybliży zebranym dzieje biskupieckiego samorządu.

Rozstrzygnięte zostaną również konkursy: plastyczny dla dzieci ,,Biskupiec 625 lat temu- Biskupiec za 625 lat” i literacki dla wszystkich mieszkańców ,,Biskupiec legendą opisany”. Uroczystość będzie także okazją do wręczenia stypendiów artystycznych Burmistrza Biskupca. Na scenie zobaczymy uzdolnioną młodzież.

O godz. 16:30 również w Biskupieckim Domu Kultury odbędzie się koncert muzyczny „Grechuta kameralnie”. Będzie to wyjątkowe wydarzenie artystyczne, poświęcone życiu i twórczości Marka Grechuty. Wstęp na koncert jest wolny dla wszystkich mieszkańców jednak liczba miejsc jest ograniczona. Wejściówki można odebrać w Informacji Turystycznej (Plac Wolności 5c) od poniedziałku 5 października.
Wieczór upłynie pod znakiem nocnego zwiedzania Biskupca z przewodnikiem. Spacer wyruszy o godz. 20 spod BDK (ul. Matejki 5).

Drugiego dnia (sobota, 10 października) świętowanie rozpocznie się o godz. 14 przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Biskupcu. Tutaj odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej i wkopanie kapsuły czasu, którą mieszkańcy Biskupca stworzyli z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Następnie wszyscy zebrani przejdą w okolice parku przy ul Dworcowej. Tam zostanie otwarty Skwer Przyjaciół Biskupca, w którym znajdą się tablice pamiątkowe osób szczególnie związanych z naszym miastem. Zebrani goście będą mieli również okazję obejrzeć ukończony mural, który powstał na ścianie starej kotłowni.

O godz. 15 odbędzie się część koncertowa obchodów na Placu Wolności. Na scenie usłyszymy: wokalistę znanego z programu The Voice of Poland Piotra Szewczyka, byłego piosenkarza grupy VOX Jerzego Soła oraz piosenkarkę popularnego w latach 80. XX wieku rockowego zespołu Wanda i Banda – Wandę Kwietniewską. Oprócz bogatego programu muzycznego będzie można zasmakować lokalnych specjałów.
Niedziela (11 października) upłynie pod znakiem aktywności fizycznej i umysłowej. O godz. 10 spod Przystani Warmińskiej wyruszy rajd rowerowy szlakiem nowej i oznakowanej trasy rowerowej. O godz. 12 w Kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Biskupcu odbędzie się msza święta, po której złożone zostaną wiązanki pod pomnikiem Jana Pawła II.

Trzydniowe świętowanie zakończy się Wielkim Testem „Co wiesz o Biskupcu?” dla dzieci i dorosłych.

Źródło: Wrota Warmii i Mazur

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013