Język:

Aktualności

Kolejne Boże Narodzenie

7 stycznia 2021

Wyznawcy prawosławia i innych obrządków wschodnich, a zatem i wielu mieszkańców Polski, właśnie dziś (6 stycznia) świętuję Wigilię Narodzenia Pańskiego.

Boże Narodzenie w Polskim Autokefalicznym Kościele Prawosławnym obchodzone jest zgodnie z kalendarzem juliańskim. Przypada ono 13 dni po Bożym Narodzeniu obchodzonym przez wyznawców kościoła rzymskokatolickiego.
Boże Narodzenie to dla wyznawców prawosławia uroczysty czas spędzony w gronie rodziny. Ważnym punktem obchodów jest wigilijna wieczerza. W domach unoszą się zapachy tradycyjnych potraw – kutii, barszczu z uszkami, kapusty z grzybami, ryby, kisielu czy kompotu z suszonych owoców. Kolację rozpoczyna dzielenie się prosforą i "kutią", czyli gotowaną pszenicą bądź ryżem z miodem, makiem i bakaliami.
Posiłek rozpoczyna dzielenie się prosforą (tradycyjnym kwaśnym chelbkiem). Nie brakuje też kolęd.
W dniu Wigilii w cerkwi odprawia się tak zwane wielkije czasy. Po południu rozpoczyna się całonocne czuwanie, a po drugiej w nocy – wsianoczna.
Wszystkim rowerzystom obchodzącym właśnie Święta Bożego Narodzenia pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia pomyślności i udanych wypraw w 2021 roku!

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013